Svadobné zvony v Nemecku sa vlani rozozvučali oveľa častejšie. V porovnaní s rokom 2021 sa uskutočnilo o 9,2 percenta viac svadieb, zatiaľ čo rozvodov bolo v rovnakom období o 3,8 percenta menej, informoval Spolkový štatistický úrad (StBA) so sídlom vo Wiesbadene.

Minuloročné údaje, ktoré uvádzali 391-tisíc sobášov, však vychádzali z historicky najnižšieho počtu svadieb v roku 2021, čo bolo spôsobené covidovou pandémiou. StBA očakáva, že počet sobášov sa po obmedzeniach súvisiacich s koronavírusom v predchádzajúcich dvoch rokoch normalizuje. Prudký nárast počtu sobášov v roku 2022 úrad označil za určitý „efekt dobiehania“.

„Mnohé páry, ktoré sa chceli zosobášiť, pravdepodobne odložili svoju svadbu na obdobie po pandémii,“ uviedla demografická expertka StBA Bettina Sommerová.

Pokiaľ však ide o rozvody, Sommerová podľa vlastných slov nezaznamenala „pandemický“ účinok. Poznamenala, že s výnimkou roku 2019 počet rozvodov v Nemecku naďalej klesá. „Vplyv covidovej pandémie na počet rozvodov v roku 2022 ešte nie je badateľný,“ uviedla odborníčka.