Dobrým príkladom sú svetovo známe korporácie, ktoré začínali svoju podnikateľskú činnosť v garáži. S tzv. „garážovou” produkciou sa prekvapivo viaže aj vinárska podnikateľská činnosť. Vo Francúzsku či v Južnej Afrike sa slovom „garážové” označujú menšie značkové vinárstva. Na Slovensku má tento pojem skôr negatívny podtón, preto sa u nás zaužíval prívlastok butikové vinárstvo.

Pre butikové víno je príznačná jeho kvalita, limitované množstvo a dôraz na „terroir”. Terroir neznamená iba oblasť, z ktorej víno pochádza - spája územie, pôdu, klímu, tradície, ale aj technológie a zručnosť vinára. Víno z butikového vinárstva v sebe ukrýva jedinečnosť, dôraz na kvalitu a odborný dohľad. Rovnako ako, keď sa chystáte do menšieho značkového butiku pre prémiové kúsky oblečenia. Každý kus je unikát, ktorý so sebou nesie príbeh. Pri každej fľaši vína získate informácie o jeho pôvode, výrobe a spôsobe servírovania. Butikové vinárstva sa špecializujú na exkluzívne moky, ktoré pochádzajú výlučne z hrozna z vlastných viníc. Jedným z takýchto vinárstiev je vinárstvo Tajna, ktorého príbeh sa začal nad dedinou Tajná v nitrianskej vinohradníckej oblasti.

Rodinné vinárstvo pod taktovkou odborníkov

Vinárstvo Tajna pozná tajomstvo úspešného rodinného podnikania. Svoje skúsenosti s pestovaním hrozna rodina nadobudla počas niekoľkých generácii, keď pre nich víno bolo ešte iba záľubou. Už v minulosti si vyskúšali svet biznisu, ten bol však na míle vzdialený vinohradníctvu a tvorbe vína. Príbeh rodinného vinárstva začali terajší majitelia svokor a zať, ktorým s vinárstvom pomáha celá rodina.

Ilustračné foto
Zdroj: Tajna Vineyards & Winery.

Svoju činnosť začali kúpou a následnou rekonštrukciou zanedbanej vinice od poľnohospodárskeho podniku Agrotaj. Bývalý vinohradnícky domček s výhľadom na siluetu nitrianskeho Zoboru, zmodernizovali a premenili na krásnu dizajnovú budovu, v ktorej je radosť ochutnávať vína.

Časom zistili, že dobré víno tvoria predovšetkým dobre zaplatení ľudia a ich znalosti. Neskôr sa preto rozhodli spojiť svoje poznatky s najlepšími odborníkmi na produkciu hrozna a vína na Slovensku a vytvoriť kvalitnú slovenskú značku s prvotriednymi službami. Vďaka ideálnej polohe sa vinárstvo môže pochváliť organickou produkciou a výnimočnou chuťou hrozna. Dobré prúdenie vetra a intenzívne slnko juhozápadných a južných svahov im zabezpečujú možnosť pestovať hrozno ekologicky.

V čom sa víno Tajna odlišuje?

Pre celú rodinu je veľmi dôležitý špičkový prístup od začiatku výroby až po konečný predaj zákazníkovi. Je pre nich podstatné zabezpečiť, aby sa vína značky Tajna dostali do rúk zákazníkom v tej najlepšej kondícii a pod odborným dohľadom profesionálnych predajcov a sommelierov. Vzhľadom na menšiu rozlohu vinárstva a najmodernejšiu vinohradnícku a vinársku technológiu si rodina dokáže ustrážiť všetky fázy výroby vína a stále si pri tom zachovať osobný kontakt so zákazníkom.

Ilustračné foto
Zdroj: Tajna Vineyards & Winery.

Ich cieľom je, aby bolo víno nielen chuťovým, ale aj oddychovým a poznávacím zážitkom. Ponuka vinárstva Tajna, preto nie je limitovaná iba výrobou a predajom vín. Okrem toho zahŕňa aj možnosť ubytovania a priestory pre firemné akcie, svadby či rodinné oslavy. Pre plynulý chod rodinného vinárstva je dôležité prispôsobiť sa aktuálnym trendom a požiadavkám trhu a to aj počas menej priaznivého obdobia. Vinárstvo Tajna preto nezaháľalo ani počas pandémie a prirodzene sa adaptovalo na internetový predaj a digitalizáciu spoločnosti.

Spoznajte celú ponuku Tajna Vineyards & Winery.