V záplave titulov vám prinášame inšpiráciu v podobe výberu najlepších kníh, ktoré sme v redakcii tento rok čítali. Našej internej ankety sa v redakcii zúčastnili ôsmi redaktori: Zuzana Petková, Filip Obradovič, Michal Lehuta, Tomáš Nejedlý, Ján ZáborskýPeter Scherhaufer, Adrián Berecz a Jozef Tvardzík.

Ján Záborský

vedúci redaktor TRENDU

Cal Newport - Deep Work

Výborná kniha o tom, ako si nielen určiť, čo je v pracovnej náplni skutočne dôležité a bez čoho sa naopak dá zaobísť, ale hlavne o tom, ako sa zbaviť zbytočností, stresu z prebytku úloh a zladiť svoje životné a pracovné ciele. A na budúci rok si ju určite prečítam znova. Túto knihu sme v TRENDE recenzovali, autorom recenzie je Patrik Garaj. 

Cal Newport - Deep Work Zdroj: Amazon

Alex Ross - The Rest Is Noise

Desať rokov stará kniha o hudbe v 20. storočí. Dokonale historicky zvládnutá cesta predovšetkým vážnej hudby, ktorá bude baviť aj tých, ktorým inak moderná vážna hudba nehovorí vôbec nič. Autor skvele popisuje, ako hudba reagovala na všetky zásadné zmeny – od rovnoprávnosti žien či černochov cez prvú svetovú vojnu, nacizmus a studenú vojnu až napríklad po práva gayov.

Je napísaná tak pútavo, že človek dokonca dostane chuť pustiť si hudbu od Arnolda Schönberga cez Benjamina Brittena až po Johna Cagea. Kto dostane chuť na viac od autora, jeho ďalšia kniha Listen to This sleduje populárnu a vážnu hudbu - od Björk či Radiohead po čínskych skladateľov.

Ako výborný polofiktívny doplnok pridávam vlaňajšiu knihu Juliana Barnesa The Noise of Time (v slovenčine vyšlo ako Šum času) o živote Dmitrija Šostakoviča. J. Barnes v jeho príbehu otvára otázky toho, ako spolupracovať s mocou, ktorá nemá problém svojich kritikov zabíjať, a pritom nestratiť tvár. Čítanie na jeden dúšok, napriek tomu, že nemá takmer žiaden dialóg a minimum akcie.

Alex Ross - The Rest Is Noise Zdroj: Amazon

Tony Judt - Postwar: A History of Europe since 1945

Monumentálna kniha z roku 2005 (čerstvý český preklad má tisíc strán a váži kilo a pol) o tom, akou cestou si prešla Európa po druhej svetovej vojne, na akých základoch vyrástla Európska únia a čo pre východ Európy znamenal experiment so socializmom. Tony Judt nezanedbáva žiadny detail a žiadnu krajinu a kniha sa (zatiaľ, prečítal som len polovicu) nezvrháva do neprehľadného mišmašu. Viem si úplne dobre predstaviť, že sa stane základným zdrojom pri vyučovaní histórie druhej polovice 20. storočia.

Tony Judt - Postwar: A History of Europe since 1945 Zdroj: Amazon

Michal Lehuta

redaktor TRENDU

Yuval Harari - Homo Deus: A Brief History of Tomorrow

Ako často depresívnemu a úzkostnému človeku mi exponenciálny vývoj technológií naháňa strach. Aj keď viem, že zároveň ľudstvu môže významne pomôcť. Čo sa stane, keď nás už počítače budú poznať lepšie, ako my sami seba? A keď budú mať stroje okrem lepších fyzických, silových predispozícií aj tie mentálne, kognitívne? Z podobných otázok mi behá mráz po chrbte. Izraelský historik Yuval Harari sa ich zmocnil veľmi umne, bez toho aby zachádzal do prílišných špekulácií. Knihu sme recenzovali v apríli.

Yuval Noah Harari - Homo Deus Zdroj: Amazon

Philip Tetlock a Dan Gardner - Superforecasting: The Art and Science of Prediction

Predpovedať je ťažké, obzvlášť budúcnosť. Množstvo bežného ľudského rozhodovania ale aj vystupovania odborníkov v médiách to však robí až príliš amatérsky. Philip Tetlock a Dan Gardner ponúkajú systematickejší prístup založený na ich dlhoročnom výskume predpovedania ekonomickej a politickej budúcnosti amatérmi i odborníkmi. Kniha veľmi pekne ukazuje, ako je v tomto umení zásadné identifikovať svoje osobné „biasy“, teda mať otvorenú myseľ a byť pripravený zmeniť názor, keď sa zmenia fakty.

Philip Tetlock - Superforecasting: The Art and Science of Prediction Zdroj: Amazon

Filip Obradovič

vedúci redaktor TRENDU

Timothy Snyder – O Tyranii: Dvadsať ponaučení z 20. storočia

Renomovaný americký historik Timothy Snyder po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA napísal status na Facebooku, ktorý sa stal predlohou na knihu. Je krátka, ale za to hutná a až priveľmi aktuálna. Za menej ako dve hodiny čítania dostanete návod ako identifikovať v krajine nástup totalitného nedemokratického režimu a ako sa mu postaviť v čase, kedy to ešte je možné. Autor knižku napísal pre amerického čitateľa. No vzhľadom na dianie v Európe, v našom regióne najmä, môžeme pokojne hovoriť o knihe, ktorá by nemala chýbať v žiadnej slovenskej domácnosti.

Timothy Snyder – O Tyranii: Dvadsať ponaučení z 20. Storočia Zdroj: Martinus

Martin M. Šimečka – Medzi Slovákmi: Stručné dejiny ľahostajnosti od Dubčeka k Ficovi alebo ako som sa stal vlastencom

Opäť ide o knihu, ktorú zvládnete prečítať za jeden večer. Dlhoročný novinár a stredoeurópsky intelektuál Šimečka napísal osobnú výpoveď ako vidí Slovensko a Slovákov človek, ktorý sa narodil českým rodičom a takmer celý život žil a pracoval na Slovensku. Ak to rovno nie je najlepšia kniha napísaná v slovenčine v tomto roku, tak minimálne patrí k tým najlepším. Autor celkom presne diagnostikuje základnú črtu slovenského spoločenstva, ktorá nemalým dielom zasahuje do politického a inak spoločenského života v krajine až doteraz. V krajine, kde silnie hlas po zmene a kde sa opäť zaoberáme otázkou, kam chceme patriť, ide tiež o aktuálnu tému. S autorom nemusíme vždy súhlasiť, ale minimálne, vás vyprovokuje k premýšľaniu.

Martin M. Šimečka – Medzi Slovákmi Zdroj: Martinus

Milan Kundera – Žert

Ani zďaleka nejde o novú knihu. Ale ide o klenot českej literatúry, ku ktorému som sa, na moje nešťastie, doposiaľ nedostal. Román, ktorý vás vráti späť do komunistického Československa, napísal autor v roku 1965 a o dva roky na to bol vydaný. Na tristopäťdesiatich stranách textu dostanete silný a z dnešného pohľadu až absurdný príbeh o živote v totalite. Je to príbeh o jednom vtipe či narážke na komunistický režim, ktorý dokáže zmeniť celý váš život, ak sí ho v liste adresovanom vašej chcenej priateľke prečíta cenzor. O to desivejšie čítanie, ak si uvedomíte, že nejde o science fiction, ale o nedávnu realitu. Vrelo odporúčam.

Milan Kundera – Žert Zdroj: Martinus

Zuzana Petková

zástupkyňa šéfredaktora TRENDU

Detektívna trilógia poľského autora Zygmunta Miłoszewskeho - Zapletení, Zrnko pravdy a Hnev

Nie som fanúšik detektívok, dokonca ani občasný konzument, ale tieto som prečítala na jeden dych. Sú zmesou tajomnej atmosféry, napätia aj spomienkou na dejinné udalosti dôležité pre Poliakov. Ústrednou postavou je prokurátor Teodor Szacki. Prekvapivé rozuzlenie majú najmä Zapletení, v príbehu Szacki vyšetruje vraždu účastníka jednej terapeutickej skupiny. Zabiť ho mohol ktokoľvek z ďalších pacientov, stopa vedie aj k jednému dávnemu prípadu z čias komunizmu. Zrnko pravdy sa zase odohráva na pozadí predsudkov a antisemitských vášní v meste, ktoré bolo v minulosti známe pogromami. Len posledná kniha - Hnev, nemá žiadny historický kontext. Mňa osobne zaujala najmenej, motív páchateľa súvisí s fenoménom týraných žien a ľahostajnosťou okolia.

Z. Miłoszewsky je pôvodným povolaním novinár a na jeho štýle je to vidno. Jeho písanie je dynamické, netrpí na dlhé opisy, napätie dávkuje až do prekvapivého konca, ktorý je takmer pointou. Za príbehy o prokurátorovi Szackom získal Cenu veľkého kalibru pre poľskú detektívku roka. Posledným románom z trilógie sa s kriminálnym žánrom rozlúčil a ohlásil, že chce napísať niečo na pomedzí hororu a fantastiky.

Zygmunt Miłoszewski - Zapletení Zdroj: Martinus

Tomáš Nejedlý

redaktor TRENDU

Frederic Laloux - Budúcnosť organizácií (v anglickom preklade Reinventing Organizations)

Môže firma skvele fungovať bez manažérov? Môže. Dokonca to bude mať pozitívny vplyv na jej prosperitu. Francúzsky autor pozbieral po svete príklady firiem, ktoré zrušili tradičný systém hierarchie a príkazy a zákazy nahradili dôverou a spoločným cieľom. Funguje to úžasne v zlievarni so 400 zamestnancami aj v distribučke energií s vyše 10-tisíc ľuďmi. Fascinujúce čítanie, najmä v časti s konkrétnymi príbehmi podnikov. Knihu vo voľnom čase prekladajú a šíria fanúšikovia, nával popularity autora vyhnal z Facebooku.

Frederic Laloux - Budúcnosť organizácií Zdroj: Martinus

Amélie Nothomb - V ohromení a strachu

Priamy a trochu zlomyseľný pohľad na japonskú firemnú kultúru. Belgičanka z diplomatickej rodiny skúša prácu vo veľkej japonskej korporácii. Prešľapy proti hodnotovému rebríčku domácich zhodia nezorientovanú Európanku postupne až na pozíciu upratovačky záchodov. Vtipná a rýchla knižka.

Amélie Nothomb - V ohromení a strachu Zdroj: Martinus

Jozef Tvardzík

redaktor TRENDU

Tyler Cowen - The Complacent Class: The Self-Defeating Quest for the American Dream

Ekonóma Tylera Cowena obdivujem. Ide o rozhľadeného a skromného človeka, ktorý má skvelé názory a postrehy. Každý deň pilne pracuje, stíha plniť svoj blog Marginal Revolution a do podcastov si pozýva zaujímavých ľudí. Tento rok mu vyšla kniha, ktorá upozorňuje na aktuálny paradox. Američania sú nespokojní, ale žijú si v relatívne uspokojivom a bezpečnom živote, preto veľké zmeny nechcú. V spoločnosti tak vznikajú akési komunity a tlak na segregáciu rastie.

„Robíme rozhodnutia, ktoré sú z individuálneho hľadiska racionálne a dokonca príjemné, ale keď sa všetci v spoločnosti správajú takto, upevňujú si len vlastnú bezpečnosť a mobilitu. Sociálna mobilita ako celok klesá, nerovnosť stúpa a stúpa počet regulácií,“ píše v knihe. Skvelým porovnaním minulej doby a súčasnosti sú 70. až 90. roky, kedy vrchol obľúbenosti dosiahli LSD alebo kokaín, teda halucinogény a stimulačné látky, ale dnes víťazí marihuana a opiáty, teda látky, ktoré utišujú a potláčajú. Kým v minulosti deti jednoducho zlostili, dnes sú deti posadnuté hyperaktivitou a sú im predpísané lieky a terapie.

Tyler Cowen - The Complacent Class Zdroj: Amazon

Adam Alter - Irresistible: The Rise of Addictive Technology and the Business of Keeping Us Hooked

Existuje štúdia, v ktorej sa autori pýtali najmä mladých dospelých ľudí: keby ste si mali zvoliť medzi zlomenou kosťou alebo rozbitým telefónom, čo by ste si vybrali? 46 percent by malo radšej zlomenú kosť než rozbitý telefón. Ale ani tých päťdesiatštyri percent ľudí, ktorí by dali prednosť rozbitému telefónu, sa nerozhodli okamžite. Veľa sa nad touto otázkou trápili.

Profesor marketingu na New York University v knihe upozorňuje na psychologické aspekty behaviorálnej závislosti na sociálnych sieťach, e-mailoch či počítačových hrách. Psychológ uvádza, že je dôležité, aby si tento problém uvedomovali rodičia pri výchove detí. „Prekvapil ma veľmi zaujímavý prístup Steva Jobsa, ktorý údajne zakazoval svoje technológie svojim deťom,“ uviedol v knihe jedno z riešení. Deti sa z obrazoviek totiž nenaučia empatii ani emocionálnej inteligencii. Autor hovorí, že deti v súčasnosti trávia o 20 percent menej času spoločným hraním vonku s kamarátmi a dávajú prednosť blikajúcej obrazovke.

Adam Alter - Irresistible Zdroj: Amazon

Peter Scherhaufer

vedúci redaktor TRENDU

Martin Pollack - Smrť v bunkri

Martin Pollack je rakúsky spisovateľ a reportér, ktorý v knihe Smrť v bunkri pátra po nacistickej minulosti svojej rodiny, najmä svojho biologického otca, ktorý bol dôstojníkom SS a ako vysokopostavený člen gestapa pôsobil aj na Slovensku. Historicko-reportážna kniha je formou vyrovnania sa s rodinnou minulosťou. Okrem iného poskytuje unikátny pohľad aj na usporiadanie vzťahov vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku, kde na osudoch bežných ľudí poukazuje na príčiny a dôsledky extrémneho nacionalizmu.

Martin Pollack - Smrť v bunkri Zdroj: Absynt

Adrián Berecz

editor TREND.sk

Svetlana Alexijevič - Černobyľská modlitba

Koncom apríla tohto roku, v čase výročia výbuchu v ukrajinskej atómovej elektrárni, slovenský Absynt vydal knihu od bieloruskej spisovateľky, novinárky a nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevičovej. Nečakajte faktografickú literatúru. Základné čísla a štatistiky si autorka odbije na prvých pár stránkach. Suché objektívne fakty, ktoré boli vo filmových dokumentoch zrecyklované stokrát, v knihe následne nahrádzajú silne subjektívne svedecké výpovede ľudí, ktorých sa tragédia bytostne dotkla.

S. Alexijevič čitateľa nešetrí a hneď na začiatku vyťahuje príbeh ťažkého kalibru. Príbeh ženy jedného z likvidátorov, kde sú akékoľvek narážky a vtipy o zelenkasto svetielkujúcich ľuďoch a mutantoch neetickou urážkou ľudí, ktorí zažili niečo horšie ako vojnu. Ak vás nezlomí prvých 30 strán, ďalšie monológy vás budú ničiť postupne, s menšou či väčšou intenzitou. Hoci sú výpovede rôznorodé, určité motívy sa opakujú – neznalosť, obetovanie sa, zlyhanie Sovietskeho zväzu, slovanská tvrdohlavá nátura a vojna.

Svetlana Alexijevič - Černobyľská modlitba Zdroj: Martinus

Kto by nemal dosť tipov, odporúčame kliknúť na rubriku Knihožrút, v ktorej pravidelne zverejňujeme recenzie najnovších kníh.