Rakúsko
Začneme u susedov. Tí juhozápadní, Rakúšania tvrdia, že minulý rok s neustálymi zmenami počasia kládol na vinohradníkov mimoriadne veľké nároky. Rakúsko je ale jednou z mála krajín v Európe, kde sa rozmary počasia neprejavili na znížení objemu zozbieraného hrozna. S 2,6 miliónmi litrov bola úroda dokonca o 25 percent nad priemerom.
Kvalitu ovplyvňovalo nestále počasie počas celého vinárskeho roka. Začalo to najchladnejším januárom za posledných 30 rokov, pokračovalo mimoriadne teplým februárom, aby potom prišiel najteplejší marec od začiatku meraní pred 251 rokmi.
Po ňom ale nasledoval najchladnejší apríl za posledné desaťročia, kde najmä mrazy v druhej polovici mesiaca spôsobili škody vo viniciach. Chladné počasie tiež znížilo dvojtýždňový vegetačný náskok. Máj bol opäť nadpriemerne teplý a jún dokonca druhý najteplejší od začiatku meraní. Okrem vysokých teplôt priniesol začiatok leta aj sucho, ktoré pokračovalo aj v letných mesiacoch. Hrozno dozrievalo rýchlejšie, čo viedlo k skoršiemu zberu, ktorý bol ale po asi jednej tretine prerušený daždivým a chladným septembrom. Ale ako sa hovorí koniec dobrý, všetko dobré a keďže sa v októbri počasie umúdrilo, bolo možné oberačky dokončiť v cca polovici mesiaca.
Okrem toho, že úroda bola, čo do množstva nadpriemerná, aj vína z ročníka 2017 sa ukazujú pekné. Majú výraznú aromatiku, ovocnosť a hutnosť.
Rakúsko vinohrady Zdroj: Wine Austria
Česko
V Česku takí spokojní s úrodou, čo sa týka množstva nie sú – podľa odhadov tamojších vinárov bola úroda cca o tretinu nižšia ako je priemer. Sľubne a rýchlo rastúci vinič po teplom začiatku roka poškodili silné mrazy v apríli a máji, ktoré prišli s odstupom troch týždňov. Najviac zasiahnuté boli vinohrady na Znojemsku a Slovácku.
Potom nasledovalo teplé a suché leto, kedy teplota dosahovala aj 35 stupňov Celzia a potom ako ďalšia skúška v poslednej fáze dozrievania dvojtýždňové obdobie chladu a dažďov, čo spomalilo dozrievanie.
Bobule namiesto toho aby začali naberať cukor, kumulovali vodu a miestami ich napadala pleseň. Našťastie prišiel slnečný záver septembra a október, ale s nie vysokými teplotami, takže hrozno dozrievalo postupne. To prinieslo vína s vysokou aromatikou, plné, vyvážené pričom ročník bol priaznivý skôr pre skoršie odrody. Moravskí vinári sa zhodujú, že aj keď je vína z ročníka 2017 menej, kvalita sa ukazuje ako veľmi dobrá.
Moravské vinohrady Zdroj: Flickr