S kúpou nového bývania prichádzajú očakávania. Investícia je to prevažne na celý život, a preto netreba nechávať nič na náhodu. Kým niekto pred vytúženým sťahovaním ladí posledné doplnky, iný môže mať za cieľ jediné – vyhnať z domu všetkých duchov.

V Amerike sa duchov sa na túto problematiku špecializuje realitná spoločnosť Bungalo. Tá v mesiaci október vyšle do domov aj svoju paranormálnu inšpekciu. Prizve si ju do každého domu, ktorý je na predaj v Charlotte, Dallase či Tampe. Nejde o kohokoľvek, staví na „profesionálneho paranormálneho výskumníka“. Pretože – ako pripomína portál Fast Company – žiadneho ducha sa nebojíme, pokiaľ nie je v našej kúpeľni alebo neznehodnocuje náš majetok, všakže? Hlavne, keď sa blíži Halloween!

Týždeň Nobeloviek

Končiaci sa týždeň očakával celý svet. Spoznal totiž mená laureátov prestížnych Nobelových cien za rok 2019. V piatok sa stal držiteľom Nobelovej ceny za mier etiópsky premiér Abiy Ahmed. Toho výbor ho ocenil „za jeho snahu dosiahnuť mier a medzinárodnú spoluprácu, a predovšetkým za jeho rozhodujúcu iniciatívu pri riešení pohraničného konfliktu so susednou Eritreou“.

Vo štvrtok bola udelená Nobelova cena za literatúru za rok 2019, ktorej laureátom sa stal rakúsky spisovateľ Peter Handke. Švédska Kráľovská akadémia vied tento rok dodatočne udelila aj toto ocenenie za rok 2018. Jej držiteľkou sa stala poľská autorka Olga Tokarczuková.

V stredu získali Nobelovu cenu za chémiu za rok 2019 traja vedci – Američan John B. Goodenough, Brit M. Stanley Whittingham a Japonec Akira Jošino za „vývoj lítiovo-iónových batérií“.

V utorok dostali polovicu Nobelovej ceny za fyziku švajčiarski astronómovia Michel Mayor a Didier Queloz za objav prvej exoplanéty obiehajúcej okolo hviezdy podobnej nášmu Slnku. Druhú polovicu udelili kanadsko-americkému kozmológovi Jamesovi Peeblesovi za výskum fyzikálnej kozmológie.

V pondelok vyhlásili mená laureátov ceny za fyziológiu alebo medicínu. Získali ju Američania Gregg L. Semenza a William G. Kaelin a Brit Peter J. Ratcliffe za výskum molekulárnych mechanizmov, prostredníctvom ktorých bunky vnímajú dostupnú hladinu kyslíka a reagujú na ňu.

Ceny budú laureátom slávnostne odovzdané 10. decembra, na deň výročia smrti Alfreda Nobela. Väčšina z nich sa udeľuje vo švédskom hlavnom meste Štokholm. Nobelova cena za mier je jedinou, ktorá sa udeľuje v nórskej metropole Oslo.