Autor nie je psychopat. Tvrdí, že nemá nič proti vykonávaniu dobra, pomoci blížnym i neznámym. Snaží sa byť dobrým susedom, priateľom, pre jeho život je dôležitá morálka, svedomie a rovnako chce malými činmi dosiahnuť, aby sa žilo vo svete lepšie. Lenže tvrdí, že ak chceme byť dobrými a konať dobro, empatia k nástrojom na dosiahnutie tohto cieľa nepatrí.
Byť empatický sa rovná byť dobrý, čo si myslí väčšina ľudí. Zlepšuje medziľudské vzťahy a motivuje nás k dobročinnosti. Lenže P. Bloom tvrdí, že empatiou sa dopúšťame akejsi slepoty a nespravodlivosti. „Empatia je postavená na predsudkoch a vedie nás k obmedzenosti a rasizmu,“ tvrdí v knihe. Empatia voči našej rodine či blízkym je jedným z dôvodov, prečo dokážeme zahodiť svoju morálku a v hraničnom prípade vraždiť, surovo sa niekomu pomstiť. Empatia je tak podľa neho silnou zbraňou, ktorá vedie k vojnám a zverstvám medzi ľuďmi, tvrdí v knihe Against Empathy.
Kniha Against Empathy: The Case for Rational Compassion Zdroj: Amazon
Efekt záujmu
Psychológovia či kňazi empatiu považujú za spôsob, ako premeniť svet, aby bol lepší. Na Amazone je najmenej 1 500 online kníh, ktoré sa empatii venujú. Vďaka schopnosti vcítiť sa do pozície niekoho iného a vnímať jeho problémy, sme ochotní otvoriť svoje srdce a druhému pomôcť. Empatia zachraňuje manželskú krízu, zabráni konfliktom v práci a niekomu, kto práve leží v nemocnici, darovaná krv zachráni život.
P. Bloom sa však vydal do protismeru. Poukazuje, že empatia má dva hlavné nedostatky. Prvým je „efekt záujmu“ a druhým je ignorovanie matematiky. Efekt záujmu sa týka prípadov, keď nás empatia motivuje niečo spraviť, a často na úkor iných, dôležitejších problémov.
Uvádza prípad 10-ročného dievčaťa, ktoré trpí vážnou chorobou a pomôže jej iba drahá liečba. Na tú čakajú aj ďalšie deti, ale vy máte možnosť ju v rebríčku posunúť. Ak dievča poznáte, čítali ste jej príbeh v novinách alebo ste si s ňou vypočuli rozhovor, máte tendenciu jej pomôcť. Tým sa však dopúšťate neférového správania.
Ostatné deti môžu byť na tom ešte horšie a čakajú na operáciu dlhšie. Nepriamo tak empatia zabije iné dieťa, pretože sa uprednostní dievča, ktoré bolo na výslní medializácie. Nadácia Make-A-Wish minula tisíce dolárov od dobrovoľníkov na to, aby smrteľne chorý chlapec mohol lietať nad mestom ako Batman. Zameranie na utrpenie (a radosť) jediného dieťaťa viedlo dobrých ľudí k tomu, aby utrácali svoje peniaze, s ktorými mohli naložiť efektívnejšie a zachrániť oveľa viac životov (za predpokladu, že tieto peniaze venujú inej charite).
Empatia má limity
Empatia podľa P. Blooma je tak dobrým nástrojom, ktorý funguje efektívne v kruhu najbližších. Vo všetkých ostatných prípadoch by mal prevážiť skôr chladný objektívny úsudok.
Experimenty preukázali, že empatiu preukazujeme oveľa viac ľuďom rovnakej rasy, sociálnej skupiny alebo napríklad aj fanúšikom rovnakého futbalového klubu. Ak sa stane teroristický útok v Paríži, vnímame ho oveľa citlivejšie ako v Kábule. Pomyslené reflektory osvetľujú len to, na čo sú nasmerované, takže empatia odráža naše hlboké predsudky. Aj keď by sme mohli racionálne predpokladať, že utrpenie nášho suseda je rovnako hrozné ako utrpenie niekoho, kto žije napríklad v Nigérii, je oveľa jednoduchšie vcítiť sa do kože toho, kto nám je bližšie. V tomto ohľade empatia deformuje naše morálne úsudky takmer rovnakým spôsobom ako predsudky.
P. Bloom poukazuje na to, že je skutočne náročné súcitiť s viac ako jedným alebo dvoma ľudí súčasne. Predstavte si, že sa dočítate, že
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?