K najlepšiemu nikaragujskému rumu sa najviac hodí pravá, nefalšovaná cigara. Nikaragua je okrem sopiek a jazier aj krajinou tabaku, z ktorého sa vyrábajú svetové značky tých najlepších cigár. Hoci väčšina fabrík patrí majiteľom pôvodom z Kuby, Nikaragujčania majú tabak a prípravu cigár v krvi. Hlavné mesto tabaku a cigár je Estelí, ktoré je zároveň metropolou pouličného umenia. Prechádzal som sa po tabakovej plantáži a vzápätí som už sedel v tabakovej fabrike, kde som sa učil vyrábať cigary.

Druhé náboženstvo Nikaraguy

Tak ako to vo fabrike rumu vonia melasou či trstinovou šťavou, tu vnútri fabriky na výrobu cigár to prenikavo voňalo tabakom. Poďte sa spoločne so mnou pozrieť do krajiny, kde tabak a cigary predstavujú druhé náboženstvo.

Keď si človek pomyslí na cigary, prvé, ktoré mu príde na um, sú kubánske, takzvané havany (habanos). Už niekoľko rokov sa však hlavný producent týchto prémiových cigár nenachádza na Kube, ale v Strednej Amerike. Je ním Nikaragua. To, že ide o tropickú krajinu, spôsobuje, že podnebie je v nízkych zónach tropické a vo vyšších nadmorských výškach mierne. Nikaragujská klíma je jedna z najlepších na pestovanie tabaku na svete, čomu pomáhajú aj neúnavné slnečné lúče a klimatická stabilita. Sú tu rôzne mikroklímy, kolísajúce od miernych až po veľmi horúce teploty, ktoré umožňujú pestovať rozličné druhy tabaku s odlišnou chuťou, charakteristikou, arómou, príchuťou, farbou a ďalšími vlastnosťami. Nikaragua patrí medzi popredných svetových pestovateľov tabaku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa