Z prieskumu, ktorého výsledky zverejnil odborný časopis Journals of Gerontology B: Psychological Sciences, takisto vyplynulo, že predovšetkým ženy sú vo vzťahu nespokojné, ak pijú len ony, a ich náprotivok nie.
„Nechceme tým ale povedať, že ľudia by mali piť viac alebo meniť to, ako pijú,“ povedala agentúre Reuters autorka štúdie Kira Birdittová, ktorá sa na Michiganskej univerzite venuje výskumu medziľudských vzťahov v dospelosti.
Dodala, že vedci si nie sú istí, prečo výskum dopadol práve takto. „Môže to byť dané tým, že páry, ktoré sa spoločne venujú rôznym voľnočasovým aktivitám, mávajú kvalitnejšie manželstvo,“ uviedla K. Birdittová.
Inými slovami to podľa nej znamená, že pitie nemusí byť jediný dôvod, prečo spolu partneri dobre vychádzajú.
Partneri sa ovplyvňujú
Účastníci štúdie, ktorá sa uskutočnila medzi rokmi 2006 až 2016, vypĺňali dotazníky a vedci s nimi tiež viedli rozhovory. Otázky sa týkali ich vzťahu k alkoholu - či pijú, koľko dní v týždni a v akom množstve.
Vedci sa pýtali aj na vzťahy medzi manželmi, napríklad na to, či si myslí, že je na toho druhého spoľahnutie, či nie je príliš náročný či príliš kritický a či im ide náprotivok na nervy.
Výskum tiež ukázal, že sa partneri navzájom veľa ovplyvňujú, uviedla K. Birdittová. Podľa nej to platí najmä v prípade starších manželov, ktorí spolu v dôchodku trávia veľa času spolu. Keď jeden z partnerov prestane piť, ten druhý by mal tiež, súdi vedkyňa.