Ľubica Hamarová, psychologička, expertka na prácu s nevedomím, Komunikácia
Predsavzatia sú dobré, keď sú realistické a keď sa im venujeme dlhodobo. Problém nastáva vtedy, keď si ľudia stanovia nerealistické ciele, ktoré dlhodobo nevedia dosiahnuť. Potom sa cítia zle alebo majú výčitky, čím si znižujú sebadôveru a sebavedomie.
Pri predsavzatiach si musíme uvedomiť, že potrebujeme prebudovať v mozgu nervové dráhy, ktoré sa tvorili veľa rokov. Dráhy dlhodobých zvykov sú silné a často na ich zmenu nestačí iba pevná vôľa. Na to, aby sme takéto dráhy rozpojili a vytvorili nové, je potrebné pracovať aj s našimi nevedomými tendenciami a zistiť, s čím je daná téma a neschopnosť zmeny spojená.
Účinná zmena vyžaduje aj prácu s nevedomím
Keď sa pravidelne zaujímame o svoje vnútro, pracujeme aj so svojím nevedomím a spoznávame podstatu nášho správania a problémov, potom si aj predsavzatia vieme stanoviť realisticky a dodržať ich. A to nám dodáva energiu na ďalšie ciele.
Ľubica Hamarová Zdroj: Archív Ľubice Hamarovej
Karolína Kurnická, konzultantka a koučka, odborníčka na rodinné konštelácie, Developium
Predsavzatie môže byť fajn, pokiaľ predstavuje pre človeka záväzok, za ktorým aj nasleduje konkrétna akcia smerujúca k zmene. Mnohé novoročné predsavzatia však žiaľ končia len pri samotnom sformulovaní.
Návyky dokážeme zmeniť niekedy až po dvoch mesiacoch
Pre skutočnú zmenu je potrebné mať silný (pozitívnymi emóciami podporený), jasný a pozitívne formulovaný zámer, ktorý stelesňuje víziu toho, čo chcem zmenou dosiahnuť. Ďalej potrebujem mať zadefinované čo urobím ako prvý krok. A nakoniec potrebujem vytrvalosť k tomu, aby som v činnosti smerujúcej k zmene vytrval 21-60 dní, aby nastal nový zápis v mozgu a nový návyk. Tak je možné dosiahnuť trvalejšiu zmenu.
Karolína Kurnícká Zdroj: Archív Karolíny Kurnickej
Andrea Profantová, koučka, expertka na motiváciu a angažovanosť zamestnancov, APeople
Predsavzatia v rôznej forme majú zmysel, ak chceme napredovať, zlepšovať sa, dosahovať svoje ciele a plniť si sny. Ak chceme dosiahnuť zmenu a myslíme to vážne, môže predsavzatie pomôcť. Akurát klasické novoročné predsavzatia zostanú väčšinou naformulované povrchne, bez finálneho stavu.
Zmenu musíme chcieť my, nemôže ísť o požiadavku iných
Asi najdôležitejším prvkom pre úspech pri zmene je chcieť ju kvôli sebe, nie ako reakciu na požiadavky z okolia. Dôležité je premýšľať nad vlastnou motiváciou a klásť si otázky. Čo mi táto zmena prinesie? Z čoho budem mať radosť počas cesty k finálnemu výsledku? Ako to podporím? Kto ma podporí v zotrvaní? Keď to budem mať, aký to bude pocit? S akým výsledkom budem spokojná/ý?
Andrea Profantová Zdroj: Archív Andrey Profantovej
Lucia Fogašová, lektorka mäkkých zručností
Zastávam názor, že nepotrebujeme nový rok, aby sme vykonali vo svojom živote zmenu. Na druhej strane toto obdobie nám prirodzene vytvára priestor na bilancovanie a reflexiu. Niečo staré končí a niečo nové začína.
V tom, či k zmene dôjde, alebo nie, zohráva kľúčovú rolu motivácia. Vedieť prečo. Zaujímavý pohľad prináša Beckhardov a Harrisov model zmeny. Hovorí, že iniciatíva zmeny vyžaduje tri veci: nespokojnosť so súčasným stavom, víziu toho, prečo bude nový stav lepší a jasné prvé kroky, ako sa tam dostaneme. Veľmi pomáha, keď urobíme prvé kroky do 48 hodín, aby sme využili fázu nadšenia.
Fázu nadšenia treba využiť hneď prvé dva dni
Nie každý je rovnako otvorený voči zmenách. Dobrou správou je, že flexibilita voči zmenám sa dá trénovať. Dovoľte si experimentovať, naučte sa správne si stanovovať ciele a vytvorte si vlastné rituály, ktoré vás podporia v procese zmeny. O význame a sile rituálov by nám naši predkovia vedeli rozprávať!
Lucia Fogašová Zdroj: Archív Lucie Fogašovej