Zrejme viete, čo si o týchto epidémiách, pri ktorých "vymrie miliarda ľudí", myslím. Napíšem zopár krátkych faktov a napíšem aj to, kedy by som do Južnej Ameriky neišiel.

Stáva sa mi, že k nám do kancelárie príde 50-ročný inteligentný pán, ktorý sa bojí cestovať do Brazílie práve kvôli vírusu zika. Vie, že neotehotnie, ale nemá dobrý pocit.

Neumrie? Nenakazí po návrate dievča zo svojej rodiny?

Zika sa neprenáša ako chrípka, dá sa proti nej brániť

Vírus zika je tu už 70 rokov a nijako rapídne sa nezmenil. Takýchto ochorení máme vo svete tisíce. Zika je však ľahko zapamätateľné slovo, podobne ako ebola.

Ktorá z nich má vírus zika? Zdroj: Ľuboš Fellner

Keď som bol v Ugande, nikto ziku nespomínal. Po prvý raz som sa s ňou stretol pred pár rokmi v Mikronézii, no žiadny lekár to priveľmi neriešil, podobne ako u nás napríklad neriešia valtickú horúčku, ktorú takisto prenášajú komáre. Ziku som vtedy doslova vypátral, lebo cestovateľská medicína je mojím hobby.

Zikou sa nemôžete nakaziť ako vírusom chrípky, nie je to takzvaná kvapôčková infekcia. Nakaziť sa môžete iba po vpichu komára. A sú známe dva prípady sexuálneho prenosu. Apropos, aj ebola sa dá preniesť nechráneným sexom.

Keď sa zikou nakazíte a ste muž

Nezomriete. Dokonca vo väčšine prípadov ani nebudete vedieť, že ste ochorenie prekonali, nanajvýš to prebehne ako slabá chrípka. A nakaziť dievča nemôžete, pretože u nás komár rodu Aedes nežije. Chýba teda takzvaný vektor prenosu.

Teoreticky by ste mohli vírus preniesť nechráneným pohlavným stykom. Je to minimálna pravdepodobnosť, dva prípady z toľkých to je vskutku nič. No aj keby to bolo možné, vírus vo vás môže prežiť dva až dvanásť dní, potom ste bez vírusu a nemôžete ziku nijako preniesť. Lekári odporúčajú osem týždňov, veď s alibizmom sa stretnete v každej väčšej inštitúcii.

Ktorá z nich má ziku? Zdroj: Ľuboš Fellner

Keď chcete byť v pokoji, po návrate z oblastí, kde sa vírus zika vyskytuje, používajte prezervatív. Či vírus zika máte, sa dá určiť z krvi alebo iných telesných tekutín. Na Slovensku sa vyšetrenie v súčasnosti nerobí, najbližšie je to v Rakúsku či Nemecku.

Sérologicky sa môže vírus podobať na horúčku dengue či na chikungunya, s ktorou som sa naposledy stretol v Cayenne vo Francúzskej Guayane. Brazílsky pediater Joao Alixandre Nieto mi teraz v máji povedal, že chikungunye majú aktuálne omnoho viac než ziky. Vyskytuje sa u ľudí z favel, z chudobných okrajových štvrtí. Tak prečo sa, do kelu, nebojíme chikungunye?

Osobne som presvedčený, že je to aj preto, že ten názov je pridlhý a ťažko zapametateľný. No v každom prípade je tu aj dobrá správa. Po prekonaní ziky, aj keď o chorobe neviete, budete mať protilátky a viac sa touto chorobou nenakazíte ani v Brazílii, ani nikde inde na svete.

A čo ženy?

Ste čerstvo tehotná? Ste v prvom trimestri gravidity? Potom cestu zrušte. Nakazenie je nebezpečné iba v prvých troch mesiacoch, keď sa plodu tvoria orgány, takzvaná organogenéza. A čo ak nemôžete cestu zrušiť, pretože sa vám v Brazílii vydáva vaša najlepšia kamarátka a vy tam chcete byť, alebo máte lístky do lóže na finále behu na sto metrov? Aj keby ste práve boli tehotná, šanca, že sa vám stane “niečo zlé” je minimálna.

Bol som nedávno na prednáške profesora Fedora Čiampora z Virologického ústavu SAV a on hovorí o preukázanej neuroafinite vírusu. No je veľmi ťažké vedecky preukázať prechod vírusu cez placentu smerom k plodu. Ak aj mnohí spochybňujú, či je mikrocefália (malá hlava novorodenca) spôsobená vírusom zika, ja toto spochybňovať nechcem, nie je to moja úloha. Tento blog je o apelovaní na logiku a pravdepodobnosť. Po prednáške som sa spýtal pána profesora: „Išli by ste teraz do Brazílie?”. A jeho odpoveď bola jednoznačná: „Samozrejme.”

Mnohí tvrdia, že mikrocefália je koincidencia, vyskytla sa iba na určitom území, inde nie. Zdá sa, že môže ísť o ďalšie faktory, ktoré ju spôsobujú. No to, ak ste čerstvo tehotná žena alebo chcete práve teraz otehotnieť, riskovať nemusíte.

Šťastná mamička v Latinskej Amerike. Takých je 99 percent Zdroj: Ľuboš Fellner

Rady, ako sa nenakaziť

Ak ste práve na začiatku tehotnosti a idete do Brazílie, ponúkam niekoľko rád. Ak odoláte zvodným Brazílčanom, čo by ste ako čerstvo tehotná mohli, a ak sa vyhnete aj transfúzii krvi, tak jediná možnosť nákazy je komárom. Keď vás nepichne, ziku nedostanete.

Chodím po tých najhorších miestach na našej planéte, tam, kde po vpichoch komárov možno dostať maláriu, žltú zimnicu aj horúčku dengue zároveň. Mimochodom, posledné dve sú z čeľade flaviviridae podobne ako zika. Nič som nikdy nedostal. Náhoda? Za 25 rokov zdravého cestovania to už náhoda byť nemôže.

Chorôb sú po svete tisíce, no ak poznáte príčinu, viete sa ich vyvarovať. Ešte raz, tropické choroby majú prenášača, to nie je ako infarkt, kde aj keď nefajčíte a športujete, k nemu môžete prísť. Pri tropických chorobách treba vedieť ako na ne. Proti zike nepoužívam skafander, iba asi tri základné cestovateľské triky, ktoré mi absolútne môj pobyt nekomplikujú.

Brazília Zdroj: Ľuboš Fellner

Prvý trik sú dlhé rukávy na príjemnej svetlej ľanovej košeli a dlhé príjemné nohavice, najmä podvečer. Druhý trik je klimatizovaná izba a tretí repelent s účinnou zložkou DEET (dietyltoluamid) 30-50 % nanesený na miesta, ktoré nie sú kryté.

Komár si zvyčajne vyberie ľahšiu korisť, nepôjde do zimy a na miesto, ktoré mu smrdí.

A čo ak otehotniete, povedzme, o pol roka? Nemusíte sa báť. Aj keby ste sa vírusom nakazili posledný deň pobytu, do dvoch týždňov po návrate ho už v sebe nebudete mať.

Ziky sa netreba báť

Pre málo skúseného cestovateľa je zika tým najmenším rizikom. V Brazílii je omnoho väčšia šanca, že vás okradnú či pichnú nožom, ako to, že budete mať ťažkosti s týmto vírusom. Kto nemá dostatok skúseností, mal by cestovať so skúsenými profesionálmi. Pri cestovaní ide o stovky detailov, v každej krajine iné. Skúsení cestovatelia nevlezú do zlej štvrte, dbajú na prevenciu, aby neochoreli. Naši sprievodcovia napríklad dostávajú pravidelné školenia, tí, ktorí pôsobia v Amerike, boli o víruse zika informovaní už minulý rok. Pretože je dôležité “ošetriť” problémy predtým, ako sa vyskytnú.

Brazílska pláž Zdroj: Ľuboš Fellner

Autor je cestovateľ a majoritný spoločník BUBO Travel Agency