Priaznivcov dobrého vína a niečoho drobného k nemu poteší, že jeden z nich je aj za našimi hranicami, vo Viedni. Toto sú najlepšie európske vínne bary podľa Travel & Leisure

Garrafeira Alfaia, Lisabon

 

Garrafeira Alfaia, Lisabon Zdroj: Garrafeira Alfaia

Maličký bar s 18-timi stoličkami v štvrti Bairro Alto kde možno vyskúšať Chardonnay z rozvíjajúceho sa regiónu Alentejo alebo Barca Velha, mystické víno z Doura, ktoré tu robia len počas výnimočných ročníkov. K tomu sa podávajú drobnosti ako mäso z čiernych prasiatok, ovčí syr, alebo vajíčkové soufflé s kandizovanými slivkami.

Los Asturianos, Madrid

Los Asturianos, Madrid Zdroj: Google Street View

Vínny bar, alebo taverna v štvrti Chamberí je miestom, ktorú má pod palcom televízny šéfkuchár Alberto Fernández Bombín. Okrem vína sa taverna preslávila aj jedlom nazvaným fabada, čo je zmes bielej fazule, ručne robeného choriza a krvavničiek a pripravuje ju šéfkuchárova mama Doña Julia.

Le Bar à Vin du CIVB, Bordeaux

Le Bar à Vin du CIVB, Bordeaux Zdroj: Le Bar à Vin du CIVB

Z vínneho baru na ôsmom poschodí nového vinárskeho centra je úžasný výhľad na Bordeaux a okolité vinice a víno tu možno popíjať pri obdivovaní inovatívnej architektúry. Každého milovníka ušľachtilého moku určite potešia ceny, za ktoré tu vína predávajú – pohár stojí od cca tri eurá. Vyberať si rozhodne je z čoho, v pivnici sa nachádza 14 500 fliaš.

Racines, Paríž

Racines, Paríž Zdroj: Racines

Bar, kde dostať naturálne vína napríklad z regiónu Jura od protivníka sírenia Pierra Overnoya alebo od „Beaujolais odpadlíka“ Philippe Jambona. Na naturálnosť a jednoduchosť sa tu myslí aj v kuchyni, v ponuke sú zeleninové šaláty, či pečené kurča.

Terroirs, Londýn

Terroirs Londýn Zdroj: Terroirs Londýn

Dvojúrovňový priestor v Covent Garden, ktorý evokuje parížske bistrá, kde sa dá piť víno za slušné ceny. Orientujú sa tu najmä na francúzsku a taliansku produkciu a vínna karta má 42 strán, vrátane špecialít, ako je amforové víno zo Sicílie. Podáva sa napríklad pečená prepelička s pancettou, alebo palacinky so slaným karamelom.

Tre Galli, Turín

Tre Galli Turín Zdroj: Tre Galli Turín

Módna vináreň v susedstve historickej štvrti Turína Quadrilatero Romano. Hviezdami sú tu samozrejme piemontské ikonické Barolá a Barbaresca ale aj milovníci iných vín si prídu na svoje, vo vínnom lístku ich je 2 000. K tomu možno zajedať parmezán, či cukinový flan. Odporúča sa prísť sem o šiestej, kedy sa podávajú antipasti ako pozornosť podniku.

Le Volpi e L’Uva, Florencia

Le Volpi e L’Uva, Florencia Zdroj: Le Volpi e L’Uva

Keď sa poprední florentskí somelieri chcú dozvedieť o nových trendoch vo svete vína, zájdu do tejto enotéky medzi Ponte Vecchio a palácom Pitti. Majitelia sú vášniví milovníci vína a v ponuke je tu napríklad vždy 40 rozlievaných vín (prevažne talianskych) a ich ponuka sa mení každý týždeň. Vždy sú v nej aj rôzne špecialitky.

Weinbar Rutz, Berlín

Weinbar Rutz, Berlín Zdroj: Weinbar Rutz

V tomto prípade ide o obchod s vínom, bar a reštauráciu ocenenú hviezdičkami od Michelina pod jednou strechou. Vyberať si tu možno z 900 druhov vína. Okrem toho sa v bare podáva napríklad špeciálny burger Saumagen so špeciálnymi klobásami z Falcka a foie gras, ku ktorému tu ponúkajú víno z toho istého regiónu, Kallstadter Saumagen Riesling.

Vinoteka Movia, Ľubľana

Vinotka Movia, Ľubľana Zdroj: Vinotka Movia

Slovinské minerálne biele vína majú svojich priaznivcov a za ikonu slovinského vinárstva považuje magazín slávneho biodynamika Aleša Kristančiča. Jeho vinárstvo Movia sa nachádza na slovinsko-talianskych hraniciach, ale vinotéku Movia má aj v Ľubľane. K vínam sa tu podáva špecialita regiónu – pršut.

Wein & Co., Viedeň

Wein and Co., Viedeň Zdroj: Wein and Co.

Sieť obchodov s vínom poznajú asi mnohí našinci, ktorí do Viedne chodia. Medzi nimi je aj kombinácia obchodu, vínneho baru a reštaurácie na viedenskom Nachmarkte. Taliansku burratu tu možno kombinovať s 20 ročným štajeským vínnym octom a niektorým z 50 druhov rozlievaných vín. Za korkovné sedem eur vám ale otvoria akúkoľvek z tunajších 2 000 fliaš, ktorú si vyberiete (a zaplatíte).

A čo mimo Európy?

Najlepšie vínne bary mimo Európu vyberal zase nemecký magazín Die Welt. Zaradil k ním napríklad Kartel Wine Bar v čínskom Šanghaji, s krásnou strešnou terasou, odkiaľ je 360 stupňový výhľad na Šanghaj. Podnik sa orientuje na francúzske vína a najlepší čas na návštevu je medzi 18 a 20-tou hodinou kedy je Happy Hour a pri nej možno sledovať západ slnka (ak to poveternostné podmienky dovolia).

Na talianske vína sa zase orientuje Meatball & Wine Bar v Melbourne, ktorý založil Talian s prezývkou Gemmo Chit. K vínam sa podávajú špeciality, ktoré varia podľa receptov jeho benátskej mamy, napríklad ručne robené mäsové guľky.

A na záver Aureole Wine Bar v Las Vegas. Tu musia mať vždy niečo špeciálne takže aj v tomto bare, ktorý patrí k reštaurácii Aureole sú vína poukladané v štvorposchodovej veži. Čašníčky, ktorý tu nazývajú „wine angels“, teda vínni anjeli sa k nim dostávajú pomocou lán, takže okrem vína tu zažijete aj akrobatiku.