Dlhé roky sa konávala v piviniciach Palugayoho paláca Ministerstva zahraničných vecí SR, aj tento rok ju ale organizátori umiestnili do veľkej banketovej sály hotela Double Tree by Hilton, čo je možno menej „vinárske“ prostredie, ale podujatiu dodáva honosnejší nádych, rovnako ako servírovaná večera namiesto tradičných bufetových stolov.

Stovka vín

K nej a po nej mohli prítomní ochutnať zo 100 vín, ktoré ponúkali v svojich stánkoch vinárstva – členovia zväzu. Pre tých nerozhodnejších bola v ponuke vínna karta s odporúčanými vínami, kde vinárstva vybrali jedno zo svojich vín.

Okrem toho, že sa na Slovenskom víne stretne celá vinárska elita, je miestom hodnotenia aktuálneho vinárskeho roka a oceňovania najlepších vinárstiev Slovenska. Prezident Zväzu vinohradníkov a vinárov Ondrej Celeng hodnotil ročník 2018 ako veľmi zaujímavý, keď sa prvé hrozno začalo oberať v auguste a oberačky končili v októbri, ale aj ako ročník, ktorý je pre vinárov kvôli veľmi teplému letu výzvou, najmä pre výrobu bielych vín. Zároveň ale môže pre až mediteránsku klímu priniesť výborné červené vína.

Aj včera večer sa na Slovenskom víne odovzdávali aj diplomy pre vína ocenené v Národnom salóne vín Slovenskej republiky. Ceny odovzdávala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná, ktorá, ako sa vyjadrila je veľká fanúšička a propagátorka slovenských vín a je rada, že cez túto akciu spoznáva tváre za ich etiketami.

Ocenené aj osobnosti

V Národnom salóne vín majú tento rok najväčšie zastúpenie vína a najviac diplomov si prevzali z Golguzu Hlohovec a Vína Matyšák (8), nasledované vinárstvami Karpatská Perla a Mrva & Stanko (6).

Vrcholom večera ale býva každoročne vyhlásenie vinárstiev roka, ktoré sa robí aj na základe umiestnení vo vinárskych súťažiach u nás aj v zahraničí. Tento rok sa v nich najlepšie darilo vinárstvu Chateau Topoľčianky (získali 159 bodov) , druhá skončila Karpatská Perla (135 b.) a tretie Vinárstvo Ostrožovič (112,5 b.).

Ocenenia dostali aj vinárske osobnosti – Ľudovít Bránecký a Alojz „Lojzek“ Masaryk zo Skalice, ktorí sa zaslúžili o rozvoj vinárstva v tomto meste a regióne, Anna Píchová, jedna zo zakladateliek združenia Malokarpatská vínna cesta a František Holubík za zásluhy o rozvoj výroby šumivého vína u nás.