Alpské a porýnske krajinky sú datované rokmi 1910 a 1911, pričom všetky nesú podpis „A. Hitler“. Na predaj ich ponúkal aukčný dom Kloss. Polícia začala vyšetrovať pokus o podvod a falšovanie dokumentov.

Vyvolávacia cena každej maľby bola 4-tisíc eur a každá mala certifikát pravosti. K žiadnym zatknutiam nedošlo. Predstavitelia aukčného domu Kloss sa k záležitosti bezprostredne nevyjadrili.

Postarší predávajúci, ktorí si nepriali byť menovaní, tvrdili, že diela „nemajú žiadnu umeleckú hodnotu“, ale môžu sa predať za tisícky eur. Veľký záujem sa predpokladal od online dražiteľov z Británie, Škandinávie, USA a Ruska, dopĺňa stanica BBC.

„Ak sa prejdete popri Seine a uvidíte 100 výtvarných umelcov, 80 z nich bude lepších ako toto. Hodnotu týmto predmetom dáva iba meno na spodku obrazov,“ uviedol pred policajným zásahom hovorca aukčného domu.

A. Hitler sa ako mladík dvakrát neúspešne pokúšal dostať na Akadémiu výtvarných umení vo Viedni, kde pracoval ako príležitostný robotník a privyrábal si maľovaním pohľadníc a obrázkov, ktoré predával turistom.

Vo svojej knihe Mein Kampf neskôr napísal, že denne vytvoril tri obrazy. Keď sa v Nemecku dostal k moci, nariadil zničiť všetky svoje juvenilné umelecké diela, vie sa však, že niekoľko stoviek sa ich zachovalo. Mnohé z nich má v rukách americká armáda, ktorá ich skonfiškovala na konci druhej svetovej vojny. Táto zbierka však nebola nikdy vystavená.

Ďalšie sa nachádzajú v súkromných zbierkach jednotlivcov a v rozličných inštitúciách. Jedna z najväčších je v Medzinárodnom múzeu druhej svetovej vojny v USA. V roku 2014 sa Hitlerov akvarel zobrazujúci budovu mníchovskej matriky vydražil na aukcii v Norimbergu za 130-tisíc eur.