Žijeme v období, keď klimatická migrácia prestáva byť niečím, čím sa môžeme zaoberať zajtra a začína byť problémom, ktorý musíme riešiť dnes. Mark Collins Chen, bývalý minister pre turizmus vo Francúzskej Polynézii, si hneď pri nástupe do funkcie položil otázku, kedy stúpajúca hladina mora reálne ohrozí tento ostrovný štát. Odpovede vedcov hovorili o rokoch 2035 až 2050. Začal teda hľadať riešenia.

Tak prišiel nápad postaviť plávajúce ostrovy, ktoré zachránia nielen Polynéziu, ale aj ďalšie ohrozené územia. Odhaduje sa, že až 40 percent svetovej populácie žije na pobreží a pravdedobne sa zmene v dôsledku klimatickej krízy nevyhne.

Koncom roka 2018 založil M. C. Chen spoločnosť Oceanix, ktorá mala začať pracovať na jeho vízii. Tento týždeň podnikateľ predostrel hotový plán 4,5-akrovej hexagonálnej sústavy ostrovov na pôde OSN v New Yorku. Informoval o tom portál Fast Company. Poruke mal aj expertov na zero waste, vodné inžinierstvo, energeticky efektívny dizajn a mobilitu.

Na jeden ostrov by sa zmestilo 300 ľudí. Šesť ostrovov vždy tvorí malú dedinu a každý z nich by mal iné komunitné využitie – zdravotníctvo, vzdelávanie, šport, kultúru, spirituálne aktivity a obchod. Šesť dedín vytvorí 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa