Od roku 1951 každý druhý rok a vždy na inom mieste usporadúvajú v spolkovej republike Dolné Rakúsko vynikajúce nápadito komponované motematické krajinské výstavy. Predposledná – predvlani na zámku Pöggstall – hovorila napríklad o tom, čím všetkým bolo v histórii právo, ako sa menilo a čo všetko znamená pre Rakúsko v súčasnosti. Keď vyberali tému pre tohoročnú pre Wiener Neustadte, v meste päťdesiat kilometrov na juh od Viedne, rozhodli sa pre svet v pohybe. Lebo toto mesto znamenalo v rakúskej histórii pohyb.

Založil ho v roku 1194 vojvoda Leopold V. Babenberský ako pevnosť Neustadt, ktorá mala čeliť nájazdom Maďarov do strednej Európy a po čase bránila aj postupu Turkov. Mesto bolo tiež cisárskou rezidenciou a Mária Terézia tam v roku 1751 založila prvú vojenskú akadémiu, najstaršiu doteraz jestvujúcu na svete. Vojsko priťahovalo remeselníkov, výrobcov zbraní, podnikateľov v strojárstve, v polovici 19. storočia sa tam vyrábali lokomotívy, koncom storočia vznikla automobilka, prišli rakúski konštruktéri lietadiel, počas prvej i druhej svetovej vojny mal veľký význam zbrojný priemysel.

Športový automobil z roku 1922 Zdroj: Ján Blažej

Dnes je Wiener Neustadt 45-tisícové moderné priemyselné, obchodné i univerzitné okresné mesto, rozvíja aj výskum, najmä pre liečenie onkologických ochorení. Miestna letecká fabrika je v čínskych rukách a je tretím najväčším výrobcom malých súkromných lietadiel na svete a pre cestovný ruch predstavuje hlavné mesto Viedenských Álp.

Počas prípravy na krajinskú výstavu v starom centre zrekonštruovali niekdajší dominikánsky kláštor svätého Petra na Sperre a Kasematten, chodby v niekdajšom mestskom opevnení na špičkové výstavné priestory. Z 25-miliónovej investície sa dostalo aj na uličky starého mesta, obchodíky, krčmičky.

Od starých bicyklov po staré lietadielka Zdroj: Ján Blažej

Na výstave do jesene čakajú až tristotisíc hostí, lebo príťažlivé krajinské výstavy majú vďaka pedantnému invenčnému tímu špičkových tvorcov, atraktívnemu spracovaniu, multimediálnym inscenáciám tradične špičkovú úroveň. Tvorcovia pre tento rok odhalili napríklad pravek miestneho horského záchranárstva, aj to, že jeden zo zaľadnených pustých ostrovov dnes ruskej Zeme Františka Jozefa sa volá Ostrov Wiener Neustadt. Na pamiatku rakúsko-uhorskej expedície na Severný pól z roku 1873 a zistili, že jedným z mechanikov v Austro-Daimler, bol aj budúci juhoslovanský prezident Josip Broz Tito.

Dokumenty ako z kníh života Zdroj: Ján Blažej