Pandémia nového koronavírusu vplýva na duševné zdravie zamestnancov. V tomto kontexte sa stáva opäť aktuálnou témou sabatikal, ktorý sa v niektorých krajinách vo firmách poskytuje zamestnancom, aby sa zotavili po vysokom pracovnom nasadení a predišli tak vyhoreniu.
Žiadajú ho zaviesť napríklad odborári pôsobiaci v IT spoločnosti Dell Slovensko, ale v určitých formách ho umožňujú aj iné IT firmy.
Eset postupuje individuálne
Napríklad podľa spoločnosti Eset túto potrebu zotavovania sa z práce zdôraznila práve pandémia. „Pri dlhodobej práci z domácnosti je pre mnohých zamestnancov náročné oddeliť pracovný a súkromný život," povedala pre TASR Daniela Škripková z oddelenia ľudských zdrojov spoločnosti.
„Preto, ak potrebuje zamestnanec čas na regeneráciu, pristupujeme ku každému prípadu individuálne a snažíme sa nájsť najlepšie riešenie," informovala.
Pochopenie má aj Softec
Erika Pallayová zo spoločnosti Softec Group pre TASR uviedla, že pre túto firmu zamestnanecký benefit v podobe sabatikalu nie je žiadnou novinkou. Funguje už štyri roky, doteraz ho využili 12 zamestnanci.
„Dôvody, pre ktoré sa naši zamestnanci zaujímali a využili sabatikal, sú rôzne. Dlhšia kariérna prestávka nie je len záchrana pred vyhorením, ale aj na splnenie si napríklad cestovateľských snov či na venovanie sa koníčkom," vymenovala E. Pallayová.
Vedeniu firmy Dell odbory nedávno predložili návrh kolektívnej zmluvy s 30 opatreniami. Okrem vyššieho odstupného, mimoriadneho bonusu pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím či pružnejšieho pracovného času pre rodičov s deťmi žiadajú aj sbatikal. O platené voľno až na šesť mesiacov s náhradou mzdy vo výške 35 percent mesačného platu by mali mať právo žiadať po odpracovaní desiatich rokov.