Narodila sa na konci 19. storočia v šľachtickej rodine a takmer celý život prežila na Spiši – v kaštieli v Strážkach. Jej strýko bol známy maliar Ladislav Mednyánszky, ona sa od neho naučila nielen krásne kresliť, ale aj nádherne milovať život.

Okúsila život v rakúsko-uhorskej monarchii, rovnako ako jej rozpad, prežila prvú aj druhú svetovú vojnu, Októbrovú revolúciu, Československú republiku, koniec svojich aristokratických privilégií aj znárodnenie rodinného majetku. Vtedajší komunistickí mocipáni jej umožnili aspoň dožiť v kaštieli v Strážkach, v ktorých sa jej podarilo zachrániť pre budúce generácie historické a umelecké dedičstvo svojej rodiny.

História ako na dlani

Reč je o barónke Margite Czóbelovej, poslednej členke aristokratickej rodiny. Jej osudy sa stali predlohou knihy Silvestra Lavríka Posledná barónka, podľa ktorej napísal autor aj divadelnú hru pre bratislavské divadlo Astorka Korzo ’90. Tá mala premiéru 12. apríla tohto roka s Martou Sládečkovou v hlavnej úlohe.

Prostredníctvom životných osudov barónky od jej raného detstva až po starobu a smrť odkrýva Silvester Lavrík mnohé známe aj neznáme „obrazy“ česko-slovenskej histórie. Jeho román sa v roku 2020 dostal do finálovej päťky súťaže Anasoft Litera.

Niektoré z udalostí sa odohrajú bez toho, aby v nich barónka priamo vystupovala, v iných je ich hlavnou aktérkou, v ďalších len ich pozorovateľkou, necháva ich na seba pôsobiť a ony v nej zanechávajú do konca života hlbokú stopu. Inscenácia Posledná barónka v réžii Ondreja Spišáka je poskladaná z fragmentov rôznych udalostí a stretnutí s ľuďmi, ktorí tvorili jej svet a život.

Do popredia sa dostáva jej nezlomosť, húževnatosť a odhodlanie, s ktorými čelila nepriazni osudu a úskaliam, ktoré postihli jej rodinu a kaštieľ. V ňom bolo istý čas zriadené veliteľstvo Wehr­machtu – nacistických ozbrojených síl. Ako pôvodom Maďarku ju chcela politická moc po vojne na základe Benešových dekrétov vysťahovať zo Slovenska, uchránilo ju to, že počas vojny pomáhala partizánom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa