Návrh od grafického štúdia Neue Design Studio v pondelok vybralo nórske Národné policajné riaditeľstvo, ktoré vyhlásilo súťaž vo februári tohto roku. Nové občianky a pasy by mohli dostať prví majitelia v priebehu dvoch rokov. Kto by čakal, že do týchto úradných dokladov nie je možné prepašovať kus kvalitnej práce, národnej hrdosti a umeleckého vkusu, bude prekvapený a nadšený.

Víťazný návrh od grafikov uspel podľa poroty preto, že dobre ladí s národnou identitou a dáva cestovným dokladom štýlový imidž a zároveň rozširuje bezpečnostné prvky proti falšovaniu dokladov.

Nové pasy ponúkajú podľa tvorcov štýlový minimalizmus a dodávajú ich majiteľom pocit jedinečnosti. To, čo nadchýňa, je schované na vnútorných stranách pasu. Pri prezeraní ultrafialovým svetlom sa premenia na nočnú scenériu. Na stranách zobrazujú polárnu žiaru a fjordy, ktoré boli akoby inšpirované propagačným videom Visit Norway.

Grafici našli esenciu v prírode

Tím grafikov sa snažil nájsť „esenciu niečoho“. Tým niečím boli nórske pohoria a príroda, ktorá sú podľa grafického štúdia Neue s Nórmi úzko prepojené.

V Nórsku sú desiatky hôr, ktoré presahujú výšku 2 000 metrov. V krajine sú unikátne zaľadnené regióny so stádami divokých sobov, líšiek a krúžiacich orlov. Také je napríklad Jotunheimen, najvyššie pohorie Nórska a zároveň celej Škandinávie.

Koncept nórskeho pasu od spoločnosti Neue Design Studio Zdroj: Facebook Neue Design Studio

Súčasťou súťaže boli aj občianske preukazy Zdroj: Facebook Neue Design Studio

„Koncept predstavuje celú škálu nórskej prírody a krajiny ako takej, ktorá je pre nás všetkých dôležitá. Či tu žijeme celý život, alebo sme tu len dostali štátne občianstvo,“ napísalpre TREND.sk kreatívny riaditeľ zo štúdia Neue Lars Håvard Dahlstrøm. Grafici sa snažili v riešení, čo najkomplexnejšie poňať prírodu od juhu až po sever - od mora k ľadu.

„Koncept sme preto nazvali a pre porotou prezentovali pod názvom Nórska príroda," hovorí L.Dahlstrøm. Schválený návrh nie je podľa neho ešte finálny a bude vylepšený z technického a bezpečnostného hľadiska. "Keďže sme troška obmedzení poskytovaním ďalších informácií, nebudeme sa vyjadrovať, k tomu, čo sa bude ešte vylepšovať," dodal kreatívny riaditeľ. 

Nové pasy majú tri varianty: štandardnú červenú verziu pre ľudí s občianstvom, modrú, ktorá je určená pre diplomatov, a sivá verzia je určená pre imigrantov, ktorí tvoria štvrtinu obyvateľstva.

Koncept nórskych pasov v troch veriantách Zdroj: Facebook Neue Design Studio

Pixel bankovky ohromili pred mesiacom

Nové cestovné pasy sú len ďalšou dizajnérskou lekciou pre svet, ako urobiť zo všedných vecí umenie. Nórsko pred mesiacom schválilo nový dizajn bankoviek. Nórska centrálna banka vyhlásila súťaž na jar 2014, kedy hľadala nový vzhľad papierových peňazí. Účelom súťaže bolo nájsť nový námet, ktorý bude nielen dobre umelecky spracovaný, ale zároveň mal odrážať ústrednú tému zobrazenia bankoviek: more.

Porota zložená z piatich externých odborníkov a jedného zamestnanca banky vybrala osem súťažiacich (všetky návrhy sú v tomto pdf dokumente banky), ktorí sa zúčastnili finále. Porotcovia rozhodli, že dve práce sú excelentné: návrh od Enza Fingera nazvaný Dominový efekt (Ringvirkninger) a Nórsky životný priestor od spoločnosti The Metric System v spolupráci s Terje Tønnessenem.

Porota síce vybrala ako víťazný koncept E. Fingera, ale centrálna banka sa rozhodla nakoniec po svojom. Skombinovala dva návrhy. Nové bankovky tak budú mať na jednej strane Nórsky životný priestor od The Metric System, na zadnej strane motív rozmazaných pixelov, ktorý predložili dizajnéri zo spoločnosti Snøhetta Design.

Nový dizajn nórskych bankoviek prepája tradíciu s moderným štýlom Zdroj: Snøhetta Design

„Lícové strany od Metric System sú vhodné pre začlenenie nevyhnutných bezpečnostných prvkov. Ich výraz je otvorený, ľahký a typicky severský,“ komentovala banka. Použitie motívov pixelu od Snøhetta Dizajnu ako rub dá bankovkám zároveň tradičný a zároveň moderný výraz.

Nórska banka teraz pracuje na tom, aby zahrnula do návrhov bezpečnostné prvky a strojovo čitateľné údaje. Z toho dôvodu sa môžu finálne návrhy líšiť od tých pôvodných. Prvé bankovky sa začnú tlačiť najskôr v roku 2017.