Za jednu noc vo výške 4 559 metrov, kde hostí obklopuje večný sneh a na mraky sa dívajú zhora, zaplatí hosť relatívne nízku cenu sto eur. K dispozícii má hotel postele pre 70 ľudí. Na porovnanie, noc v klasickej izbe na Lomnickom štíte vo výške 2 634 metrov nad morom nájdete na internete za sumu 575 eur a vyššie.

Dostať sa do Capanna Margherita však vôbec nie je jednoduché, píše novinár z Financial Times, ktorý sa rozhodol miesto navštíviť cez víkend a zhrnúť svoj zážitok do článku. Dosiahnutiu chaty predchádza výstup lanovkou, rebríkmi a náročná pešia chôdza. Vzduch v takých nadmorských výškach obsahuje o 40 percent menej kyslíka.

Výstavbu hotela nariadili v roku 1889 a pôvodne malo zariadenie slúžiť ako útočisko pre horolezcov a ako miesto na vykonávanie vysokohorských vedeckých výskumov. Dokončili ju v roku 1893. Klientelu chaty tvorili v minulosti tiež boháči či kráľovské rodiny. Svetové vojny prúd aristokratických dobrodruhov prerušili.

V súčasnosti sa izba dá rezervovať online, pričom Capanna Margherita disponuje reštauráciou, ktorá ponúka zväčša cestoviny či pizzu, malou knižnicou, kávovarom, barom, pivom aj internetovým pripojením.

Zdroj: FT / YouTube