Vo Vatikáne sa pred pár dňami uskutočnil samit biskupov, na ktorom katolícka cirkev okrem iného riešila škandály spojené so sexuálnym zneužívaním detí kňazmi. V denníku The New York Times vyšla reportáž, ktorá chce napraviť povedomie o kňazoch-homosexuáloch ako o automaticky zvrhlých ľuďoch, ktorí majú pedofilné chúťky.

No napriek tomu poprední biskupi a kardináli hovoria pri škandáloch zneužívania o homosexuálnych kňazoch ako o dôvode všetkých problémov a v zásade ich hádžu do jedného vreca. Pápež František označil homosexualitu dokonca za „módnu“ záležitosť. Odhady hovoria o tom, že medzi americkými kňazmi je aspoň 40 percent homosexuálov a iné odhady hovoria dokonca až o 70 percentách.

Jedným z nich je Gregory Greiten, ktorý sa v roku 1982 pripravoval v seminári na dráhu kňaza. Mal 17 rokov. V jednom teste dostal otázku. Ktorú z osobných tragédii by ste si vybrali, ak by ste museli? Možnosti boli: popálenie tela na 90 percentách, skončiť na vozíku alebo stať sa gejom. Spolužiaci (aj on) si vybrali prvé dve odpovede. Lenže o sedem rokov neskôr stál na rímse okna. Chcel skočiť, keď si uvedomil, že sa stal gejom.

Autorka článku sa zhovárala pod podmienkou anonymity s viac než 20 kňazmi, ktorí detailne opísali pomery v cirkvi, ktorá považuje homosexualitu za istú formu hriechu. Niektorí z nich mali o svojej orientácii zakázané hovoriť. Dôvodom je strach, že sa to dozvedia predstavení cirkvi. Tá ovláda ich životy – platí im bývanie, zdravotné poistenie a zabezpečuje starobný dôchodok. Ak by so svojou orientáciou vyšli von, mohli by stratiť úplne všetko.

Článok opisuje pokrytectvo a ťažký život gejov medzi kňazmi, ktorí žijú v strachu a atmosfére neustálej nedôvery. Už v seminári sú vedení k odporu voči homosexualite a keď v neskoršom veku zistia, že sú sami gejovia, považujú to za obrovskú ranu.

Kňazi svoju orientáciu považujú za akúsi psychickú klietku, pretože sa s tajomstvom nemôžu nikomu zveriť. V seminároch navyše platí pravidlo „numquam duo, semper tres“. To znamená, že kňazi nemôžu chodiť spolu dvaja, ale v zásade všade aspoň v trojici. „Každé priateľstvo mužov je príliš nebezpečné, mohlo by skĺznuť do niečoho sexuálneho,“ cituje autorka jedného kňaza. Lenže rovnako nebezpečný je aj vzťah so ženou, do ktorej sa môže kňaz zaľúbiť. S kým máte vzťah, ktorý by bol zdravý ľudský vzťah? Podozrievanie je niekedy až smiešne. Jeden farár spomínal na príhodu, keď sa ocitol v skupine kňazov, ktorá ohovárala biskupa, že je gej. On sám sa priznal, že je ním tiež. V priebehu sekundy prišiel o troch priateľov, pretože prerušil „konšpiračné mlčanie“.

Väčšina kňazov žije v celibáte, ale svoju sexualitu si overujú tým, že pozerajú gej porno, prípadne skúšajú sex s mužom. Aj kňazov neobchádza homosexuálna láska a, žiaľ, niekedy končí tragicky – samovraždou.

Ženský a mužský mozog neexistuje

Už od útleho

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa