Nedávno sa na internete objavila výzva, ktorá motivuje ľudí, aby pred problémom so zanešvárenou krajinou a prírodou nezatvárali oči a začali ho sami riešiť. Stačí sa zohnúť a odpad odniesť do najbližšieho kontajnera.

Výzva má hashtag #trashtag challenge. Účelom je, aby ľudia odpad v okolí zbierali a na internete zdieľali svoje fotografie, ako vyzeralo okolie pred upratovaním a ako po ňom.

Celé to začalo, keď Američan Byron Román na Facebooku zverejnil obrázok, ktorý okomentoval: „Tu máte novú výzvu, znudená mládež. Odfoťte miesto, ktoré potrebuje upratať, a potom ho odfoťte potom, čo ste s tým niečo urobili, a dajte fotku sem.“

Výzvu pôvodne s rovnakým názvom založila outdoorová spoločnosť UCO Gear v roku 2015 v rámci kampane na ochranu divočiny. Byronovi sa v priebehu niekoľkých dní podarilo tento odkaz dokonale spropagovať, v súčasnosti má 332-tisíc zdieľaní a stotisíc lajkov.

Podobné „čistiace“ podujatia sa konali aj skôr. Len s tým rozdielom, že mladá generácia sa niekedy potrebuje kamošom na sociálnych sieťach pochváliť. Výsledkom je, že na Instagrame, Facebooku, Twitteri a Reddite sa iniciatíva rýchlo šíri, stále pribúdajú nové fotografie uprataných parkov, pláži, ulíc a lesov.

K výzve sa pripájajú ľudia na celom svete, aby dokázali, že aj jeden človek môže prispieť k vyššiemu dobru, aby naša planéta bola zase o trošku čistejšia a krajšia.

Prechádzka s igelitkou v ruke

Fenomén #trashtag challenge vibruje aj na Slovensku. Miriam Manzat pochádza z Bánoviec nad Bebravou. Už ako dieťa s otcom chodievala do neďalekého lesa na prechádzky. Pozná každý chodník a cestičku a tieto krásy prírody učí spoznávať aj svoje deti.

„Chodievam 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa