Portál Emerging Europe so sídlom v Londýne zostavil podrobnú recenziu lyžiarskych stredísk v regióne strednej a východnej Európy. Do zoznamu sa dostalo aj Slovensko, ale najvyššie hodnotenie si nevyslúžilo.

Autorom je šéfredaktor portálu Craig Turp. Svoje kvality znalca podčiarkuje tvrdením, že „lyžoval vo viac krajinách, ako väčšina ľudí vôbec navštívila.” Do svojho zoznamu zaradil tie najlepšie destinácie, ktoré sú však podľa jeho slov stále nie celkom objavené návštevníkmi zo západnej Európy.

„V tejto časti sveta je veľa výborných lyžiarskych stredísk, aj keď nepatria medzi destinácie, ktoré lyžiarom prídu na um ako prvá možnosť, keď si plánujú zimnú dovolenku – či už je to Jasná na Slovensku alebo Tsakhkadzor v Arménsku, mnohé ponúkajú fantastickú lyžovačku v krásnej prírode a zvyčajne sú oveľa lacnejšie ako na Západe.”

Zakaukazský biely raj

Dovolenka v tejto časti sveta je čoraz populárnejšia aj medzi slovenskými cestovateľmi. Podľa Emerging Europe sa rozhodne oplatí vycestovať do Arménska, Gruzínska, či Azerbajdžanu aj v zime a vyskúšať si lyžovačku na tamojších svahoch.

Tsakhkadzor je „jediným skutočným lyžiarskym strediskom” Arménska a nachádza sa len hodinu jazdy z Jerevanu. Terén je väčšinou náročný a zjazdovky sa odporúčajú skôr pre skúsených lyžiarov. Stredisko je štedré na sneh až do apríla a ceny skipassov sú nízke. C. Turp však upozorňuje, že vo vyťažených dňoch sa môžu tvoriť dosť dlhé rady na lanovky. Najväčším mínusom sú reštaurácie, ktorých je len zopár a sú relatívne drahé.

Arménsko Zdroj: picnichotels.com

Priaznivci slnkom zaliatej lyžovačky vraj budú milovať azerbajdžanské stredisko Shahdag, ktoré sa nachádza tri hodiny cesty autom od Baku. Podľa autora recenzie ide o moderné stredisko, ktoré ponúka špičkové lanovky a 30 kilometrov úchvatných zjazdoviek nad hranicou lesa.

„Napriek tomu, že zrejme nahnevám Slovincov, Slovákov či Bulharov, vyhlasujem, že najlepšia lyžovačka v strednej a východnej Európe je v Gruzínsku v stredisku Gudauri,” píše C. Turp.

Rezort ponúka príjemné dlhé modré zjazdovky, ako aj náročné čierne trasy, pričom najvyšší bod sa nachádza vo výške tri tisíc metrov nad morom. Týždňový skipass stojí 50 eur. Milovníci adrenalínu tu vraj nájdu najlacnejší „heli skiing” v Európe, teda možnosť zaplatiť si helikoptéru, ktorá lyžiarov vyvezie vysoko hore do panenského free-ride terénu.

Gruzínske Gudaruri Zdroj: cdn.georgia.travel

Negatívom je fakt, že stredisko je zle rozmiestnené a z väčšiny hotelov musí človek ešte dlho kráčať v lyžiarkach k najbližšej lanovke, prípadne využiť kyvadlový autobus. „Keď ste však už hore na zjazdovke, ocitnete sa v bielom raji, ktorý len ťažko hľadá konkurenciu,” dodáva autor.

Ukrajinská perla a bosnianska Olympijáda

Viac ako 60 kilometrov zjazdoviek a jedna z najlepších garancií dostatku kvalitného snehu v regióne – to všetko ponúka ukrajinský rezort Bukovel. Autor recenzie naň nešetrí chválou, ale neskrýva ani jeho nedostatky.

Bukovel označuje za stále neobjavené stredisko, ktoré je jedným z najtajnejších lyžiarskych rajov strednej a východnej Európy. Dobré hodnotenie získalo aj ubytovanie, ktoré je, ako inak, relatívne lacné. Negatívom je, že Bukovel má veľmi zlú dostupnosť. Z najbližšieho medzinárodného letiska Ľvov je to ešte bezmála päť hodín jazdy autom po nekvalitných ukrajinských cestách.

Ukrajina Zdroj: visittoukraine.com

Bosnianske Sarajevo hostilo v roku 1984 zimné Olympijské hry. Na svahoch víťazov sa dá lyžovať v strediskách Jahorina a Bjelasnica, ktoré sú vzdialené zhruba pol hodinu jazdy z hlavného mesta. Obe prešli v posledných rokoch výraznou modernizáciou a autor odporúča najmä Jahorinu. Veľkou nevýhodou je však riziko nedostatku snehu. Z tohto dôvodu museli v roku 1984 o týždeň posunúť aj olympijský mužský zjazd.

Slovenské hodnotenie

Zrejme je len veľmi málo slovenských lyžiarov, ak vôbec nejakí, ktorí by sa vybrali tráviť zimnú dovolenku do Bulharska. A predsa je to podľa autora recenzie najznámejšia lyžiarska destinácia v strednej a východnej Európe. „Rezorty Bansko, Borovets a Pamporovo sú v centre zimných dovolenkových ponúk už štyridsať rokov,” píše C. Turp.

Strediská prešli v poslednej dobe rekonštrukciou a vidieť to predovšetkým v Pamporove. Návštevníci si môžu užiť nenáročnú lyžovačku za rovnako nenáročné ceny, ktoré patria medzi najnižšie v Európe.

Bulharsko Zdroj: pamporovo.me

Zaujímavou destináciou by v budúcnosti mohlo byť aj Kosovo, kde sú podľa recenzie na stole plány investovať až pol miliardy eur do modernizácie strediska Brezovica. Zatiaľ však tomu bránia námietky ochranárov a predovšetkým Srbov v súvislosti s pozemkami.

„Slovensko urobilo v posledných rokoch obrovský pokrok, aby sa stalo serióznou lyžiarskou destináciou,” píše autor. Zo všetkých stredísk si vybral Tatranskú Lomnicu a Jasnú. Z jeho hodnotenia je zrejmé, že Slovensko sa nesnaží zapôsobiť nízkymi cenami.

„Jasná ponúka veľmi dobrú lyžovačku, ale skipassy sú drahé a počas víkendov je tam priveľa lyžiarov." Preto odporúča skôr lacnejšiu a pokojnejšiu Tatranskú Lomnicu. Oceňuje však, že v okolitých dedinách je množstvo ubytovania so „skvelým domácim jedlom” a návštevníci sa môžu kochať pohľadom na jedny z najúžasnejších lesov, aké stredná a východná Európa ponúka.