Bikesharing má vo svete aj kolobežkovú obdobu. Tie od firmy Lime na vás aj hovoria a informujú vás o stave jazdy. Je to celkom pohodlný detail, ktorý neruší vašu pozornosť. Teda za predpokladu, že vám kolobežka nezačne z ničoho nič nadávať.

Presne to sa stalo v austrálskom Brisbane. Skupina neznámych hackerov prenikla do systémov niekoľkých kolobežiek a vymenila hlasové súbory. Miesto informácie, že jazda začína, váš stroj mohol zahlásiť, že nechce, aby sa na ňom niekto vozil. Počas jazdy sa vám mohlo dostať oplzlých komentárov a nadávok a na konci kolobežky rozhorčene kričali, aby nikam nechodili.

Spoločnosť Lime sa na upravených kolobežkách dvakrát nepobavila. „Nie je to chytré ani zábavné,“ uviedol zástupca Nelson Savannah pre Brisbane Times. „Je sklamaním, že niekto využil príležitosť vystreliť si z členov komunity zraňujúcim spôsobom.“

Nie je to prvýkrát, čo má Lime problém s kolobežkami. Tento rok musela firma riešiť incidenty so zablokovanými prednými kolesami, pre ktoré došlo k niekoľkým úrazom. Mestská rada Brisbane vydala pre Lime varovanie a kolobežky by už mali byť opravené.

Keď jeden fotograf zachraňuje celý les

Nekontrolovateľne miznúce lesy podobne ako ďalšie environmentálne problémy vyvolávajú v ľuďoch pocit, že ako jednotlivci nič nezmôžu. Príbeh fotografa Sebastiãa Salgada ukazuje, koľko toho dokáže urobiť jeden nahnevaný muž s odhodlaním.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa