Vyzerá to tak, že o niekoľko rokov zmiznú z etikiet európskych vín upozornenia, že obsahuje kysličník siričitý. Európska komisia ešte na sklonku minulého roka oznámila, že v rámci európskeho projektu SO2SOY sa podarilo nájsť prírodnú alternatívu za oxid siričitý.
Ten má síce antioxidačné vlastnosti a chráni víno pred znehodnotením, ale spôsobuje minimálne povestný ranný hlavy bôľ. V malom množstve je tento kysličník pre človeka neškodný, ale časť populácie je na naň alergická, čoho sprievodným znakom sú práve bolesti hlavy po konzumácii väčšieho množstva vína.
Projekt SO2SOY chce znížiť v potravinách a vo víne obsah siričitanov na minimum, lebo ich použitie následne znemožňuje vstrebávanie vitamínu B1 v ľudskom tele. To vedie nielen k chronickej bolesti hlavy, ale môže nastať aj narušenie pamäte. Ďalšou rizikovou skupinou sú astmatici, lebo siričitany podporujú vznik astmatických záchvatov.
Vedci z Veľkej Británie, Španielska, Nemecka a Holandska tvrdia, že alternatívou majú byť zatiaľ bližšie nešpecifikované látky, ktoré sú vo víne bežné, a pomocou ktorých sa dá redukovať prítomnosť kysličníka siričitého vo víne až o 95 percent. Prvé testy s vínom, ktoré obsahuje spomínané látky mali dopadnúť dobre.
Teraz je na rade druhá etapa skúšok. Ďalšie vína s alternatívou oxidu siričitému nafľaškovali v máji 2012 s tým, že ich otvoria v júni 2013 a posúdia ich stav. Pokiaľ by aj tento test dopadol dobre, zverejnia celý projekt. SO2SAY odštartovali v máji 2009 a európske spoločenstvo naň vyčlenilo sumu 2 995 468 eur.
Zatiaľ je len známe, ako cestou sa vedci zúčastnení na tomto projekte chceli vybrať. Zvažujú tri prístupy na odstránenie kysličníka vo víne a potravinách. Jednou z ciest je inaktivácia polyfenolového enzýmu oxidáza, aby sa zabránilo enzymatickému hnednutiu potravín či vína.
Ďalej uvažovali o vývoji rastlinných extraktov, ktoré by obsahovali sekundárne rastlinné metabolity s vysokou antioxidačnou kapacitou (napr. rastlinné polyfenoly) s antimikrobiálnou aktivitou. Do tretice plánovali využívať vo väčšej miere spracovanie a balenie potravín, pri ktorom by znížili aj úplne prítomnosť atmosférického kyslíka.