Násilie a nadávky nie sú v rape nič výnimočné. V jeho subžánri drill, ktorý vznikol v drogovom podsvetí v chicagskej štvrti South Side a potom sa rozšíril do ďalších amerických miest a najnovšie aj do Londýna, to nie je inak. Je postavený na ostrých beatoch a krátkych vetách, ktoré opisujú, okolo čoho sa život tamojšej mládeže točí – drogy, gangy, zbrane, prachy, sex a smrť.

Slangovo sa tento štýl rapu označuje za „samopal“. Vulgárne vety chrlia z úst partie raperov, ktorým by ste sa na ulici najradšej vyhli. Mnohí mu pripisujú priamu zodpovednosť za podnecovanie násilia, rozmach gangov a rastúci počet násilných úmrtí.

Debata je o to aktuálnejšia, keďže vo februári a v marci v Londýne zaznamenali viac vrážd ako v New Yorku. Podľa londýnskej Metropolitnej polície bolo 31 zo 46 vrážd v tomto roku spáchaných bodnými zbraňami.

V uplynulých troch rokoch stúpol počet vrážd v Londýne o štyridsať percent. New York, kedysi notoricky známy násilnou trestnou činnosťou, bol schopný znížiť od roku 1990 počet vrážd o 87 percent.

Vražda spojená s drill music

Súvislosť medzi kriminalitou a rapom vidieť v prípade vraždy 15-ročného Brita Jermaineho Goupalla. Vo februári tohto roka za ňu na doživotie odsúdili mladého rapera Juniora Simpsona známeho pod prezývkou M-Trap 0.

Súd zistil, že okolnosti vraždy boli predzvesťou v textoch, ktoré napísal raper pred útokom. V rozsudku vyslovene uviedol: „Hudba bola veľkou súčasťou vášho života, ale je jasné, že za tým bola absolútne závislosť na používaní a manipulácii s nožmi. V telefóne ste napísali texty, ktoré predpovedali presný typ zločinu, ktorý sa odohral.“

Otec obete pre The Sunday Times povedal, že drill music je mentalitou démonická hudba, ktorá sa zakorení v hlave a ovplyvňuje konanie ľudí. Ide pritom o veľký biznis. Napríklad nasledujúce video má viac než 12 miliónov videní na Youtube:

Raperi vo videách často prezentujú zbrane a vyhrážajú sa konkurenčných gangom. Jedným z nich je aj Headie One, ktorý má na Spotify štvrť milióna fanúšikov a bol dvakrát vo väzení.

Britský súd spomínal drill music a jej „zhubný vplyv“ v rozsudku aj pri dobodaní 17-ročného Mahameda Hassana v juhozápadnom Londýne, ktorého zabila partia štyroch tínedžerov.

Pred dvoma rokmi súd zasa poslal do väzenia na 27 rokov Reiala Phillipsa známeho pod pseudonymom Lynch kvôli ozbrojovaniu a streľbám (nikoho pri nich nezabil). Patril do skupiny Burger Bar Boys, ktorá v songu M to da N rapuje, že s použitím „zbrane sú všetci mŕtvi“, v ďalšom verši spomína bodanie a bitky.

Sudca Mark Wall QC pri verdikte Lynchovi povedal: „Oslavujete streľbu. Vytvorili ste videá, ktoré ste dali na YouTube a ktoré som videl, v ktorých sa chválite ľuďmi, ktorí sú zastrelení a otvorene ste sa vyhrážali konkurenčným gangom slovom alebo gestami.“

Drill sa do Londýna rozšíril v roku 2012, keď youtubové videá hviezdy tohto subžánru Chiefa Keefa zažili obrovskú popularitu. Obľúbili si ho mladí chlapci z južného Londýna, ktorí podobne ako borci z Chicaga žili v chudobe a v blízkosti gangov.

Mimochodom, násilie, ktorému čelí Londýn, je vážnym problémom aj v Chicagu. Pred pár rokmi tam bol zastrelený Keefov nevlastný brat a bratranec, na rapovej scéne známy ako Big Glo alebo Blood Money.

Je hudba nebezpečná?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa