Na druhom mieste skončil novozélandský Auckland, na treťom slovenská metropola Bratislava. Prvú päticu na zozname Green Cities Index dopĺňa na štvrtom mieste švédsky Göteborg a na piatom austrálske Sydney.
"Naším cieľom je inšpirovať cestovateľov, aby výlety do miest vnímali odlišne - chceme, aby boli spätí s prírodou, zatiaľ čo si vychutnávajú atmosféru, kultúru a ruch, ktoré v meste vyhľadávajú," uviedla vo vyhlásení predstaviteľka zmienenej cestovnej kancelárie Fiona Vanderbroecková.
Predmetný zoznam analyzoval dáta z 50 obľúbených dovolenkových destinácií sveta, pričom zhodnotený bol typ a počet zelených plôch, ako sú parky, golfové ihriská, lúky a vinice. Z britských miest sa najvyššie umiestnil Edinburgh, z amerických dostali najlepšie hodnotenie Washington a Los Angeles.
Podľa odhadov OSN budú do roku 2050 žiť dve tretiny ľudskej populácie v mestských oblastiach. OSN preto vyzýva na radikálne prehodnotenie urbanistického plánovania. Zelené plochy podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ochladzujú mestá, podnecujú fyzickú aktivitu, prispievajú k zníženiu stresu, zvyšujú sociálnu interakciu a zlepšujú duševné zdravie.
Mestá preto v súlade s parížskou klimatickou dohodou z roku 2015 zameranou na zníženie množstva skleníkových plynov postupne pristupujú k opatreniam, ku ktorým patria zákaz dieselových vozidiel, využívanie hromadnej dopravy s nulovými emisiami a zavádzanie prísnejších limitov na znečistenie ovzdušia.