Priviezli ju zo slovinského mesta Maribor, kde tradíciu 450 ročnej starenky doteraz hrdo zachovávajú.
Je jasné, že v ČR ide skôr o raritu. Historický odkaz nevysádzajú po hektároch. Symbolicky rastie nielen v Kyjove, klony Starej trty vysadili predtým vo vinohrade na Pražskom hrade, v moravskom Archeoskanzenu Modrá či v Cerekvici nad Bystřicí v Královohradeckom kraji.
Dom starého viniča
Cez Maribor zväčša našinci prechádzajú, keď smerujú k Jadranu. Škoda, mesto na Dráve je nádherné a stojí sa v ňom aspoň zastaviť. Hoci pred historickým domom zo 16. storočia na brehu tejto rieky. Najstarší vinič na svete rastie na jeho južnom priečelí. Kmeň má priemer 25 cm. Je zachytený na kresbe domu z roku 1657. V roku 2004 vedeckou metódou určili jeho vek na 440 rokov a ako najstarší stále plodiaci vinič ho zapísali do Guinessovej knihy rekordov. Vinič ťahajú na konštrukcii po fasáde domu a každé z jeho dvoch ramien má dĺžku 15 metrov.
Dom bol voľakedy súčasťou mariborských mestských hradieb. Dnes sa nazýva Dom starého viniča. Vo vnútri je turistické informačné centrum, vinotéka a malé múzeum venované vinárstvu v meste a najstaršiemu viniču na svete. Najprv Mariborčania ani netušili, aký poklad majú. Až pri rekonštrukcii domu v osemdesiatych rokoch minulého storočia, keď skúmali fotografie z dvadsiatych rokov 20. storočia, zistili, že už vtedy bol vinič poriadne starý.
Vzácne víno pre vzácnych hostí
Vzbudilo to záujem a privolali odborníka. Cez letokruhy určil, že vinič má minimálne 400 rokov. Jeho odhad potvrdili experti na genetiku z Paríža a tiež historické obrazy Mariboru. Na nich jasne vidieť, že priečelie Dom starého viniča už vtedy obrastal vinič.
Najstarší vinný krík dáva ročne niečo medzi 35 a 55 kilogramami modrého hrozna. Víno z neho plnia do malých 250 ml fľašiek. Tie dostanú a dostali dar vzácni hostia ako pápež Ján Pavol II., ruský premiér Medvedev, český knieža a politik Arnold Schwarzenegger, japonský cisár Akihito či americký exprezident Bill Clinton.
maribor stara trta Zdroj: Flickr
Smrteľníci za fľašu zaplatia 30 eur
Bežní vinárski smrteľníci si môžu kúpiť víno „potomkov“ Staré trty. Vinič je bežne starý pár desiatok rokov. Jedna fľaša červeného vyjde zhruba na 30 eur. Ide o odrodu Žametovka, ktorej sa často vraví aj čierny zamat. Má veľké hrozno. Predtým sa pestovala najmä preto, že sa z nej dalo vyrobiť veľa vína. Nemá ale charakteristiky prvotriednych, zhodujú sa enológovia.
Aby si Maribor udržal aj záujem bežných turistov, každoročne organizuje niekoľko akcií, ktoré sa viažu na vzácny vinič. Najväčším ťahákom z nich je septembrové slávnostne vinobranie. Začína sa „Hymnou starého viniča“. Spieva ju mužský zbor a Mariborčania sú na pieseň takí hrdí, že pri nej stoja ako pri štátnej hymne. Ich milovaný vinič prežil nájazd osmanských Turkov, útok ničivej baktérie phylloxera i komunistickú výstavbu. Ale pred vyše štyridsiatimi rokmi začal zrazu slovinský národný vinársky poklad schnúť a umierať.
Zázračná záchrana pod rúškom tmy
Mariborská radnica zavolala na pomoc expertov z celého Slovinska. Jeden z nich, vinár Tone Zafošnik, radil ostrihať suché častí viniča. Väčšina ostatných expertov bola proti. Nedal na nich a raz v noci sa tajne s nožnicami sa vydal k domu na brehu Drávy. Ráno boli všetci na nohách. Niekto zničil vzácny vinič! Čuduj sa svete, o niekoľko týždňov sa stal zázrak. Vinič sa znovu zazelenal. Tajomnému záchrancovi padol kameň zo srdca a mohol sa priznať. Odvtedy až do roku 2012, kedy zomrel, sa stal hlavným vinohradníkom vzácneho historického kra viniča. Iba on ho mohol strihať.