Eva Novotná, správkyňa malého Mattoniho múzea pre TREND.sk povedala, že po seriáli sa zvýšila návštevnosť múzea o 80 až 90 percent na vlaňajších vyše osem tisíc. Prichádzajú hostia, ktorí sa liečili v Karlových Varoch, Pražania aj autobusové zájazdy z celého Česka.

Chátrajúci klenot

Múzeum zriadila v zrekonštruovanom Löschnerovom pavilóne, ktorý sa stal prvou plničkou obľúbenej minerálky pred dvomi rokmi. Je v ňom interaktívny sprievodca históriou minerálky, zbierka máp, fotografií a kresieb plničky, plniacich strojov, dobových fliaš i etikiet, i množstvo iných kuriozít.

Obec medzi horami, kde budovy z komplexu mestských kúpeľov začali stavať v prvej tretine 19. storočia, mala vodoliečebný ústav, hotely a reštaurácie, rušnú promenádu, lanovku, železnicu, začala pozvoľna upadať už za prvej republiky po Mattoniho smrti.

Aj netypické akcie

Chátranie sa urýchlilo za socialistickej éry a nepomohla ani privatizácia a striedanie najmä nemeckých či ruských majiteľov a ich megalomanských vízií o luxusnom centre zábavy, na ktoré neboli peniaze. Viaceré z dvoch desiatok pamiatkovo chránených objektov sú v zúfalom stave, hoci ich po roku 2013 pomaly začali s pomocou nadšencov a podporou známych osobností obnovovať a hľadať nové využitie.

Kyselka dokáže lákať aj drobnými nápadmi. Vlani sa v múzea podarilo zo šatní Českej televízie inštalovať výstavu desiatok kostýmov zo seriálu Já, Mattoni, tento rok otvorili Mattoniho náučný chodník medzi pätnástimi objektmi a pamiatkami na slávu kúpeľov premáva z Karlových Varov po sobotách staručký vláčik-motoráčik a kúpele sa stali aj zastávkou pre vodákov, splavujúcich rieku Ohře.