V poradí 19. ročník festivalu Colours of Ostrava sa uskutoční od 13. do 16. júla 2022 v unikátnej industriálnej oblasti ostravských Dolních Vítkovic.

K už potvrdeným zahraničným menám patria The Killers, Twenty One Pilots, Martin Garrix, LP, Franz Ferdinand, Kings of Convenience, Meduza, Youssou N'Dour, Inhaler, Larkin Poe, Modest Mouse, Phoebe Bridgers, Princess Nokia, Sleaford Mods, Hiromi či Wardruna.

Britská indierocková skupina Tindersticks privezie na tohtoročný český hudobný festival Colours of Ostrava najobľúbenejšie pesničky z doterajšej kariéry.

Najväčšie hity

Celkovo 30 rokov hudobnej kariéry oslávia na Colours of Ostrava nezameniteľní britskí melancholici Tindersticks, ktorí na jar pri príležitosti tohto jubilea vydajú svoje najväčšie hity.

Návštevníci uvidia aj festivalovú  premiéru Phoebe Bridgersovej, jednej z najosobitejších rockových pesničkárok súčasnosti, ktorej ostatný album Punisher bol nominovaný na štyri ceny Grammy.

„Koncert kapely Tindersticks sa pre jej fanúšikov stane o to väčším zážitkom, že prídu s najväčšími hitmi v rámci turné k svojmu tridsiatemu výročiu,“ vysvetľuje riaditeľka festivalu Zlata Holušová a k druhému novému menu dodáva: „O pesničkárku Phoebe Bridgersovú sme veľa bojovali. Za uplynulý rok, keď sme ju na festival dohodli prvýkrát, z nej totiž vyrástla veľká hviezda nezávislej scény s niekoľkými nomináciami na Grammy. Som preto rada, že sa to podarilo aj druhýkrát.“

Pop-rockové hviezdy

The Killers sa dnes radia medzi najväčšie festivalové štadiónové rockové trháky. Za svoju kariéru predali cez 28 miliónov albumov a získali viaceré hudobné nominácie či ocenenia vrátane Q Awards, Brit Awards či Grammy. Počnúc debutovým albumom Hot Fuss z roku 2004 sa zároveň zaradili medzi autorov hitových skladieb, ktoré pozná snáď každý – Mr. Brightside, Somebody Told Me alebo All These Things That I've Done. Minulý rok vydali úspešný album Imploding The Mirage, s ktorým prídu aj na festival Colours of Ostrava.

Americká speváčka LP vydala v priebehu posledného roka niekoľko singlov z nového albumu, ktorý má vyjsť tento rok. V marci zverejnila nahrávku One Last Time, minulý rok sa pripomenula singlami The One That You Love a How Long Can You Go. Jej devízou zostáva impozantný hlas, charizma, bezprostredná komunikácia s fanúšikmi a nezabudnuteľné koncerty, vďaka ktorým si získala fanúšikov po celom svete. Speváčka LP sa prvýkrát preslávila v roku 2017 po celom svete hitom Lost On You, ktorý sa dostal na prvé miesta hitparád v 18 krajinách a prekonal miliardu prehratí.

Program Colours of Ostrava obsahuje aj ďalšie veľké hudobné meno - škótski indie rockeri Franz Ferdinand. Držitelia Brit Awards, Mercury Prize a niekoľkých nominácií na Grammy, ktorí tento rok oslavujú dvadsať rokov od založenia, privezú v lete do Ostravy výber svojich najväčších hitov z plánovanej novej dosky Hits To The Head.
Stali sa najlepšou britskou kapelou, postupne získali päť nominácií na Grammy a dynamickým gitarovým rockom vyšperkovaným silnými melódiami si dokázali podmaniť skoro celý svet. Na zatiaľ poslednom úspešnom albume Always Ascending do surového rock'n'rollu vniesla kapela aj elektroniku.

 Nórska kapela Wardruna prinesie na Colours of Ostrava vikingský hudobný rituál o tajomstve života. Ide o hudobný projekt skladateľa, speváka a hudobníka Einara Selvika aka Kvitrafna, čerpajúci z vášne pre severskú mytológiu a spiritualizmus, inšpirovaný pohanskou runovou abecedou futhark ukrývajúcu múdrosť severských národov. Tento rok Wardruna vydali nový album pomenovaný Kvitravn (Biely havran).

Tiene Ukrajiny

Aktuálne dianie bude na pódiu pripomínať medzinárodne preslávená raperka, speváčka, skladateľka a bitanga (rusínsky bitkár) z ukrajinských Karpát - Alina Pash.

Na najťažšom turné svojej kariéry, keď každý charitatívny koncert predstavuje podporu jej krajine, ktorá je devastovaná ruským agresorom. Finalistka ukrajinskej verzie X-Factoru, víťazka národného výberu pre Eurovíziu 2022 a tohtoročná držiteľka Music Moves Europe Awards borí stereotypy o nedotknuteľnosti ukrajinskej ľudovej hudby, ktorú odvážne a originálne mieša s elektronikou, hip hopom a popom. Spolupracuje s domácimi aj zahraničnými producentmi a pripravuje vydanie nových nahrávok, na ktorých sa chystá ukázať svetu veľké kultúrne bohatstvo Ukrajiny.

Festival nielen o hudbe 

Okrem zahraničných a domácich kapiel festival tradične ponúkne na viacerých pódiach sprievodný program – medzinárodné fórum Meltingpot, kde sa bude diskutovať o aktuálnych politických či ekologických výzvach.

Po troch rokoch sa opäť festival prepojí s výraznými osobnosťami vedy, umenia, žurnalistiky, osobnostného rozvoja a mnohých ďalších odborov. Hostia z celého sveta, ako napríklad horolezec Jamie Andrew, herec Frederic Imbo, filozof Stefan Lorenz Sorgner, či spisovateľ Sonke Ahrens budú s návštevníkmi festivalu diskutovať o ich životných príbehoch a aktuálnych udalostiach.

„Musím povedať, že som prednášal na skutočne mnohých miestach. A to aj na podujatiach spojených s hudobnými festivalmi v USA a Latinskej Amerike. Vaša akcia bola však zďaleka tá najlepšia,“ povedal o svojich pocitoch z festivalu John Perkins, ekonóm a spisovateľ, ktorý sa v minulosti zúčastnil debaty v Ostrave.

Svoje miesto na festivale majú aj divadlá, workshopy, filmy, či výtvarné inštalácie.

Divadelný program sa môže pýšiť s viacerými ocenenými inscenáciami.

Divadlo Petra Bezruča uvedie hudobnú divadelnú fikciu Špinarka, Cirk La Putyka pohybovo-cirkusové predstavenie Runners, súbor Lenky Vágnerovej uvedie tanečnú inscenáciu Panoptikum. 

Tento rok sa nám podarilo dať dokopy výnimočné inscenácie, ktoré získali niekoľko ocenení. Navyše, čo sa na Colours of Ostrava hodí, vo väčšine z nich hrá významnú rolu živá hudba, hovorí dramaturg divadelného programu Jiří Moravčík.

Len o niekoľko stoviek metrov ďalej sa zo svojho stáleho ostravského pôsobiska presunie do multifunkčnej sály Gong ostravské Divadlo Petra Bezruča s inscenáciou Špinarka režiséra Tomáša Dianišku o výnimočnej speváčke Věre Špinarovej. Dokumentárna fikcia so živou kapelou získala cenu divadelnej kritiky 2021 v kategórii prvýkrát uvedená česká hra roku. V hlavnej úlohe exceluje Markéta Matulová, ktorá získala za rolu Věry cenu za Ženský herecký výkon roku 2021 a súčasne obdržala ocenenie talent roku 2021.

Pohybovo-novocirkusové predstavenie Runners súboru Cirk La Putyka s výnimočným medzinárodným obsadením v spoločnej réžii Rosťa Nováka a Víta Neznala je popri výkonoch hercov zaujímavé unikátnou scénografiou vytvorenou obrovským behacím pásom, ktorý bol vyrobený na mieru vo Veľkej Británii. Ako motto je v podtitule inscenácie uvedené: Žijeme v dobe, v ktorej musí byť všetko hneď hotové, rýchlo prežité a okamžite zhodnotené.

Futbalové chorály

Vôbec prvýkrát v histórii Colours of Ostrava, ale aj v rámci hudobných festivalov u nás a v Európe, bude jedna samostatná scéna venovaná programu spojenému s futbalom ako najpopulárnejšou kolektívnou hrou. Bude niesť názov Baník stage.  Navyše to bude v roku, keď Baník, tento slávny a legendárny ostravský klub, oslavuje okrúhle 100. výročie od založenia.

„Ľudia potrebujú na svoj rozvoj ako hudbu, kultúru, tak aj fyzickú aktivitu - teda šport, a futbal ako najpopulárnejší šport našej planéty zvlášť," dodáva Zlata Holušová, zakladateľka festivalu.

To, že majú futbalové chorály šancu zaujať publikum Colours of Ostrava, dosvedčuje aj hudobný publicista Jiří Moravčík: „Chorály futbalových fanúšikov majú v sebe niečo tribálne a šamanské – podobne ako world music, ktorá stmeľuje ľudské spoločenstvo, takže sa k nám na festival skvele hodia ," vysvetľuje.

Každý večer po tomto simulovanom zápase bude nasledovať špeciálna svetelná show s elektronickou ceruzkou, kde odborníci rozoberú na veľkej LED obrazovke spev, vizuálne a telesné gestá a pózy.

Festival Colours of Ostrava je známy aj dostatočnou ponukou literárneho programu, či možnosťou objavovania rôznych technologických, alebo industriálnych pozoruhodností v netradičnom festivalovom prostredí . Aj tento rok bude opäť naplno spájať umenie rôzneho charakteru. Pestrofarebné a zároveň zladené.