Vlani Únia zmenila pravidlá a teraz pre každú členskú krajinu umožňuje výsadbu okolo 170 hektárov viníc ročne. Napríklad na predtým obyčajnom poli tesne pri hranici s Rakúskom v obci Jaroslavice v okrese Znojmo sa objavil pred dvoma rokmi úplne nový vinohrad. „Vybudovali sme ho na vlastnom pozemku s využitím dotácie. Dnes máme šesť hektárov nových viníc a plánujeme rozšírenie až na dvadsať hektárov. Čiastočne sme využili aj možnosti v rámci Európskej únie, ktorá ponúka členským krajinám vybudovať niekoľko desiatok hektárov nových viníc ročne,“ uviedol pred Deník.cz vinár Miloš Pekárek.
Pre malú vinársku krajinu 170 ha nových viníc stačí
Podľa vinárskeho experta Jaromíra Čepičku sto sedemdesiat hektárov nových viníc v celej republike ročne je na "našu malú vinársku krajinu dostatočné množstvo. V celej republike je teraz asi sedemnásť tisíc päťsto tridsať hektárov viníc,“ vysvetľuje.
Český Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky pritom len v znojemskom vinárskom regióne nedávno evidoval tritisíc deväťdesiat hektárov plôch vysadených viničom. „Za posledných päť rokov bolo v Znojemskej vinárskej podoblasti na novo vysadených, alebo obnovených viac ako 388 hektárov viníc,“ povedal už dávnejšie Miroslav Račický zo znojemskej pobočky českého Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu.
Vysádzajú klasiku, nové odrody nelákajú
Od budúceho roka sa chystá vysádzať tridsať hektárov viníc Zámecké vinárstvo vo Bzenci na Hodonínsku. „Ide o lokality na Slovácku a Mikulovsku. V skladbe zostaneme u tradičných odrôd, novo vyšľachtené vysádzame len minimálne“, informoval Deník.cz riaditeľ bzeneckého vinárstvo Bořek Svoboda. Ich podnik, ktorý sa za posledné roky už päťkrát za sebou stal šampiónom česko-moravského Salónu vín, pracuje na obnove jednej z najstarších moravských viničných tratí.
Rozprestiera sa na necelých dvoch hektároch pod rozborenou kaplnkou v Bzenci. Vinicu čaká v najbližšom čase kompletná rekonštrukcia. „Cieľom je zasadiť tam staré krajové odrody a urobiť tam miesto zaujímavé pre turistiku,“ dodal Svoboda. Kopec plánujú rozdeliť na časť na ochutnávku vín, náučný chodník s ukážkou pestovania historických i súčasných odrôd viniča a ďalej zážitkovú, odpočinkovú a výrobnú časť.
Vinice sú vždy vinárov rukopis
Vinárstvo Josefa Dufka zo obce Svatobořice - Mistřín v hodonínskom regióne za posledné štyri roky vysadilo zhruba dvadsaťštyri hektárov nových viníc. „Hlavne nechceme byť závislí na dodávateľoch. Hrozno býva na pohľad možno pekné, ale nikdy nemôžeme vedieť, aká je v ňom chémia, ako sa s ním nakladalo alebo ako obrábal vinohrady dotyčný pestovateľ. Je pre nás rozhodne lepšie, aj keď napríklad nákladnejšie, vysadiť si vlastné vinice. Je to náš rukopis a chceme byť maximálne sebestační,“ uviedol za vinárstvo, ktoré teraz obhospodaruje asi 46 hektárov vinohradov, Josef Dufek starší.
Čo sa týka odrodovej skladby, v nových výsadbách prevažujú tradičné odrody, ako je Silvánske zelené, Neuburské alebo pre oblasť Svatobořicka typický Rizling vlašský či Rizling rýnsky. „Niektoré odrody sme skúšali a potom sa rozhodli, či s nimi budeme v ďalších rokoch pokračovať. Kvôli slabej odolnosti voči mrazom sa nám napríklad neosvedčil Merlot alebo Cabernet Sauvignon,“ priblížil pre Deník.cz Dufek.
Podľa neho vysadiť jeden hektár nového vinohradu vyjde zhruba na osemsto tisíc českých korún ( cca 29 600 eur). „Plodiť ale začne asi až po troch rokoch, preto ide naozaj o veľmi vysoké počiatočné investície. A dotácie buď dostaneme, alebo nedostaneme. Náklady zaplatiť musíme,“ vyspovedal sa vinár.
Valtice vysádzajú vinič lacnejšie ako inde
Na v Břeclavskom kraji vysádzajú Vinné sklepy Valtice nové vinohrady každý rok. Nahrádzajú nimi tie staré. Za posledné tri roky išlo približne o sedemdesiat hektárov za milióny českých korún. „Všetky vinice sú v Mikulovskej podoblasti. Čo sa týka nákladov, záleží, či si práce robíte sami, či máte svoje sadenice a podobne. Priemerná cena ale bola asi štyristo až päťsto tisíc korún za hektár“, povedal spolumajiteľ vinárstva Marek Šťastný.
Kvôli prísnym pravidlám a administratívnou záťažou museli v minulosti prijať zamestnanca, ktorý sa stará len o vybavovanie potrebných vecí. „Je to veľmi náročné,“ poznamenal Šťastný. Vínne pivnice Valtice vysádzajú predovšetkým biele odrody, z červených v posledných rokoch vsadili napríklad na Merlot.