Keď sa prechádzate londýnskym obchodným domom Selfridges alebo Dubai Mall v Spojených arabských emirátoch, Stredoeurópana na prvý pohľad upúta jedna zvláštnosť – veľká časť ľudí, ktorí nakupujú v týchto top obchodných domoch sveta, nosí teplákovú súpravu a tenisky. Ide často o výrobky slávnych módnych značiek ako Gucci či Louis Vuitton a sú v ikonických farbách týchto značiek. Svet sa mení a ani svet módy neostáva na mieste. Premenil sa, ponúka oblečenie ulice. Prečo sa to stalo, koľko stoja napríklad tenisky Gucci a možno na tom aj nejako zarobiť?

Streetwear je heslo, ktoré si treba zapamätať. Do povedomia sa dostávalo od osemdesiatych rokov, keď na americkú scénu vtrhol hip-hop. Jeho fanúšikovia sa okrem hudby odlišovali práve oblečením a najrôznejšími doplnkami. Po roku 2000, ako dorastali nové generácie, sa z hip-hopu stal prevládajúci žáner a to isté začalo s miernym oneskorením platiť aj pre oblečenie. Uplynulá dekáda naplno ukázala silu tejto subkultúry. Z hviezd ako Beyoncé a Jay-Z, Kanye West či Rihanna sa stali najvplyvnejšie osobnosti sveta a predovšetkým dospievajúca mládež hltala všetko, čo tieto celebrity reprezentovali. Vrátane oblečenia.

Supreme za miliardu dolárov

Hlavným víťazom sa stala nenápadná a tak trochu tajomná spoločnosť Supreme. Pôvodne bola skateshopom, ktorého dvere sa prvýkrát otvorili v roku 1994 v newyorskom SoHo. Založil ju dizajnér James Jebbia, dodnes trochu tajomná osobnosť módneho sveta. J. Jebbia stavil na rastúcu obľubu kultúry ulice, kam vedľa skejtbordingu patril predovšetkým hip-hop, grafity, tenisky Nike a šiltovky. Vyhlásil, že chce „vytvárať ležérny štýl pre mladých newyorských skejťákov, ktorých pozná“.

Taký zostal štýl Supreme dodnes, no nosia ho aj najbohatšie celebrity sveta, ktoré po ňom siahajú častejšie než po slávnych módnych značkách francúzskych mól. A zo Supreme sa v roku 2017 stala miliardová firma. Vtedy od Jamesa Jebbia odkúpila polovičný podiel investičná skupina The Carlyle Group. Cena bola ohromujúca: 500 miliónov dolárov. Značku Supreme ocenili na miliardu dolárov. Ako sa to Jebbiovi podarilo?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa