Miriam Lancewood a jej manžel Peter často používajú slovíčko „v pasci“. Opisujú tak život ostatných ľudí, ktorí sa každý deň náhlia do práce, po deti do škôlky a potom si plánujú v lete dvojtýždňové dovolenky. Taký všedný a nudný život - aspoň podľa nich. Manželia nikdy nemali v úmysle mať vlastné deti. Hovoria, že by to bolo pre nich nemožné. „Musíte mať pravidelný príjem. Musíte sa usadiť,“ smeje sa Miriam v reportáži denníka The Guardian.
Manželia sa totiž pred siedmimi rokmi rozhodli žiť v lese. Presťahovali sa do novozélandských Álp a dodnes žijú primitívnym spôsobom života mimo civilizácie bez akýchkoľvek vymožeností modernej doby.
V prvých mesiacoch to nebolo ľahké. Miriam si myslela, že sa zblázni od nudy. Čoskoro sa zosynchronizovali s prírodou. Polovicu akéhokoľvek dňa sa venujú zbieraniu dreva a lovu divej zveri. Spia tak dlho, ako je tma. Zuby si umývajú popolom. Je to kontrast s predchádzajúcim životom, keď Miriam pracovala ako učiteľka. „Stále som bola v strese. A taká znudená. A v depresii z toho, že toto budem robiť navždy,“ povedala.
V súčasnosti sa manželia pohybujú po Európe. Žili v lesoch v Bulharsku, v Nemecku a momentálne sú na ceste do Turecka. Práve Európa bola pre nich najväčšou skúškou, keď nemohli nosiť so sebou zbraň bez povolenia. Lovili tak v lesoch lukom a bývali v stane a dvoch spacákoch.
Tento mesiac Miriam vydala o svojom nomádskom živote knihu Woman in the Wilderness, ktorá vzbudila malú senzáciou. Autorka nehovorí len o živote v divokej prírode, ale nabáda ženy, aby sa nehanbili prejaviť také, aké naozaj sú. V knihe sa pýta, prečo sa ženy rady správajú ako slabšie pohlavie, prečo sa podceňujú a obávajú sa, že ich niekto opustí. „Tvária sa, že nedokážu niečo zdvihnúť, nemôžu sa ísť vycikať vonku alebo mať menštruáciu niekde v kroví,“ upozorňuje ženy.
###{PAGEBREAK}###
Mr. Youtube
Najvplyvnejším Čechom v internetovom svete a mužom, ktorý spôsobil revolúciu vo svete zábavy, je bez debaty Robert Kyncl. Ide o obchodného riaditeľa YouTubu (patrí pod spoločnosť Google). Nad ním je už len jeho šéfka Susan Wojcická a potom zakladatelia Googlu Sergey Brin a Larry Page, ktorí spoločnosť založili v jej garáži. Rozhovor s ním pred pár dňami priniesli české Hospodářske noviny.
R. Kyncl v ňom napríklad tvrdí, že YouTube televíziu nezabije. „Pravdepodobne zostaneme pri tomto súčasnom modeli - kombinácii globálnych videoplatforiem, či už platených, alebo tých zadarmo, ako je Netflix alebo YouTube, a národného televízneho vysielania,“ tvrdí. Globálne platformy sa už zo svojej podstaty sústredia podľa neho na to, čo zaujíma veľký počet ľudí bez ohľadu na ich pôvod.
Ale krajín, kde je lokálny obsah dôležitejší ako ten svetový, je množstvo: Južná Kórea, Japonsko, Brazília, India, Nemecko, Francúzsko či Česko. „To sú všetko krajiny s dlhou a silnou kultúrnou tradíciou a navyknuté na svoj vlastný kvalitný obsah. Preto presadiť sa v týchto krajinách je mimoriadne ťažké. „Takže si myslím, že tie reči o konci televízie sú prehnané. V posledných rokoch naopak dochádza k jej obrode - vo Francúzsku vlani napríklad Canal+ spustila ďalšie dva nové programy, brazílska televízia Globo je takmer neporaziteľná. V Ázii som každé dva mesiace a 80 percent videoobsahu tam ľudia sledujú práve v televízii. Takže my televíziu neporazíme, ale môžeme s ňou dobre koexistovať,“ vysvetľuje.
###{EMBED_MEDIA_WIDEN_EZ:0}###
Obchodný riaditeľ Youtube Robert KynclZdroj: Facebook / Robert Kyncl
Z Financial Times za katedru
„Nechaj ma to zhrnúť, či tomu dobre rozumiem,“ zamyslel sa jej kolega z denníka The Financial Times Gideon Rachman. „Takže ty dávaš výpoveď v práci, ktorá ti ide, máš vďaka nej peniaze, rešpekt, slobodu, pozlátku i flexibilitu. A meníš ju za niečo, čo je horšie platené, ťažšie, neprinesie ti to ani slobodu, ani lesk, je to mimoriadne stresujúce a možno v tom ani nebudeš dobrá. Je to tak, alebo mi niečo ušlo?“
Takto pred rokom G. Rachman reagoval na rozhodnutie svojej kolegyne, komentátorky FT Lucy Kellaway, ktorá sa po 31 rokoch rozhodla opustiť redakciu a postaviť sa za katedru pred triedu plnú pubertiakov v rámci iniciatívy Now Teach. Tá sa snaží presvedčiť úspešných ľudí rôznych odborov, aby sa v druhej polovici kariéry venovali prenosu poznatkov a skúseností. A to v situácii, keď sa Londýn potýka s nedostatkom učiteľov.
Aké skúsenosti získala známa novinárka po roku ako učiteľka, opisuje v článku britský denník The Times. L. Kellaway v ňom priznáva, že učenie je mimoriadne namáhavé remeslo a niekedy sa cíti väčšinu dňa zbytočne. „Učenie je ťažké v mnohých ohľadoch. Existuje najmenej tucet rolí, ktoré potrebujete zvládnuť - vrátane interpreta, generála, poradcu, administratívneho pracovníka, matematika, vzorového modelu - a to všetko potrebujete vedieť použiť v správnom čase,“ vraví.
Ako vyzerá kyberšikana
Začalo sa to náhodným zoznámením a flirtom na internete v roku 2012. Skončilo sa to drsnou kyberšikanou, ktorá Courtney Allen takmer dohnala k samovražde a jej manžela Stevena takmer pripravila o prácu. Hoci celá vec skončila tento rok súdnym verdiktom v ich prospech, pokoj ešte nemajú. Mrazivý a precízne napísaný text, ktorý do detailov opisuje priebeh internetovej šikany, napísala pod titulkom How One Woman's Digital Life Was Weaponized Against Her novinárka Brooke Jarvis pre portál Wired.
Courtney si znudená v manželstve začala písať s Toddom Zonisom. Nestretli sa, ale denne si chatovali a posielali intímne fotografie. Keď to zistil jej manžel, o pomere informoval nielen svojich rodičov a rodičov Courtney, ale na románik upozornil aj manželku Todda s presvedčením, že to povedie k ukončeniu pomeru.
Lenže všetko sa len začalo. Todd začal posielať výhražné e-maily. Neskôr im začali dennodenne prichádzať agresívne správy aj z neznámych adries s presnými podrobnosťami z ich života. Vznikol dokonca falošný facebookový profil pre ich 4-ročného syna a polícia na základe anonymného udania skúmala, či u nich nedochádza k domácemu násiliu a týraniu dieťaťa. Neskôr začali na internete kolovať jej nahé fotografie a videá. To všetko dohnalo Courney až k tomu, že sa chcela zabiť.
Novinárka opisuje udalosti v živote manželov chladnokrvne a varuje pred nástrahami kyberšikany, ktoré môžu viesť k psychickým problémom. Navyše, verejnosť často prisudzuje chybu primárne obeti, ktorá bola natoľko hlúpa, že poskytla osobné informácie a intímne fotografie neznámemu človeku.
A privacy expert suggested we think of the Internet as a backward-facing time machine that we're loading with ammunition: our personal information https://t.co/7bVUTX3aQW
— Brooke Jarvis (@brookejarvis) November 14, 2017