Z pohľadu firmy, ktorej hlavným cieľom a hnacím motorom je čo najviac maximalizovať zisk, to tí Rakúšania naozaj nevedia robiť. Pretože ich lyžiarske strediská fungujú na úplne iných princípoch a filozofii ako tie naše.

Presvedčili sme sa o tom nedávno, v lyžiarskom stredisku Grossarltal, ktoré sa nachádza asi 85 kilometrov od Salzburgu. S približne šesťdesiatimi kilometrami zjazdoviek patrí skôr medzi menšie lyžiarske areály, aj keď je súčasťou najväčšieho lyžiarskeho združenia v Rakúsku – Ski Amadé. V našich končinách nepatrí medzi známe.

Kým v niektorých strediskách takmer nepočujete nemčinu, ale len češtinu, slovenčinu, poľštinu, prípadne maďarčinu, tu sme za štyri dni na svahoch ľudí od nás a zo susedných krajín nestretli. Pritom Grossarltal je lyžiarskym eldorádom. Už len preto, lebo sú tu rovnomerne zastúpené modré a červené zjazdovky, pričom 11 kilometrov tu majú aj tých najstrmších – čiernych. Navyše, dá sa tu ubytovať priamo pri lanovkách, čo je v Rakúsku skôr výnimka ako pravidlo. Priamo z údolia idú dve kabínky a veľa penziónov a hotelov je v pešej vzdialenosti od nich.

Lyžovanie v Grossarli Zdroj: Grossarl

V zime lyžiari, v lete kravy

Ako tu teda funguje lyžiarsky biznis? Inak ako v najväčších strediskách u nás. Napríklad, spoločnosti, ktorá tu vlastní a prevádzkuje lanovky, patria len lanovky a ich stanice, prípadne nejaké bufety v stanici. Nič iné. Nijaké chaty, reštaurácie, hotely, predajne a požičovne lyžiarskych potrieb, ktoré by majitelia lanoviek skúpili, aby pomocou synergií maximalizovali zisk. Všetko patrí miestnym drobným podnikateľom.

Lanovkovej spoločnosti nepatria samozrejme ani pozemky, na ktorých sa lyžuje. Tie sú pasienkami a konkrétne v Grossarltale sú rozdelené medzi 210 vlastníkov. Tí na nich počas roka hospodária a cez zimu prenajímajú lanovkovej spoločnosti, ktorá im za to platí nájomné.

V iných strediskách sú zase majitelia pozemkov pod zjazdovkami akcionármi lanovkovej spoločnosti. Takže počas roka sa na svahoch pasú kravy a ovce a v zime sa na nich lyžuje.

Grossarltal sa niekedy nazýva aj Alm Tal, čo je v preklade niečo ako údolie pasienkov. V lete je tu 40 chát či salašov, v ktorých majitelia hospodária, ale dá sa v nich aj najesť a v niektorých aj prespať. Výsledok? Grossarltal je rovnako pôvabný a malebný v zime aj v lete, na rozdiel napríklad od našej Jasnej, kde keď opadne zo svahov sneh, zostanú na mieste zjazdoviek len bezútešné hnedé pláne.

O zahraničných investorov tu veľmi nestoja – napríklad ak by ste chceli v údolí kúpiť stavebný pozemok, museli by ste tu mať najprv trvalý pobyt. Ale nielen taký naoko, reálne by ste tu museli bývať. A či tu naozaj žijete sa dá ľahko zistiť – napríklad podľa plných odpadkových košov.

Grossarl - lyžovačka pri východe slnka Zdroj: Grossarl

Okuliare s obrazovkou aj víno

Malebná krajina a príroda, a to celoročne, je hlavný dôvod, prečo tu majú letnú aj zimnú sezónu v podstate vyrovnanú. Miestni hotelieri hovoria, že približne rovnaký počet hostí k nim chodí v zime aj v lete. V zime je okrem lyžovania populárny skialpinizmus, zimná turistika a najmä turistika na snežniciach k chatám.

Pre lyžiarov existuje možnosť zapožičania si špeciálnych dátových okuliarov. V ich dolnom rohu je miniatúrna obrazovka, kde sa zobrazujú rôzne informácie o stredisku, pričom majú vybudovanú aj navigáciu a ovládajú sa cez špeciálny náramok, ktorý k nim dostanete. Reálne sa dajú používať skôr keď sedíte na lanovke alebo si chcete oddýchnuť medzi jazdami. Pri lyžovaní nás zapnutá obrazovka skôr rozptyľovala – aj keď pri istej rýchlosti sa kvôli bezpečnosti automaticky vypne, ale tú sme my nedosahovali.

Čo sme ale oceňovali a ocení asi každý milovník dobrého jedla a vína, je rozšírenie jeho ponuky v horských chatách. Víno v nich bola ešte pred niekoľkými rokmi v podstate vec neznáma, teraz mali vo všetkých, v ktorých sme jedli, jeho veľmi slušnú ponuku a za sympatické ceny.

Grossarl - miesto na oddych Zdroj: Grossarl

Cestu organizovalo turistické združenie Ski Amadé