Ľudia si kupujú špeciálne matrace či prikrývky s uspávajúcim efektom, zháňajú pyžamá zo špeciálnej látky, v lekárni pýtajú tablety melatonínu, navštevujú spánkového konzultanta, hľadajú motivačnú literatúru so zaručenými technikami, senzory na určenie správnej teploty v izbe, sťahujú si aplikácie na uspávanie či dokonca uvažujú nad kúpou robota na spanie.

Približne tretina dospelých ľudí trpí nedostatkom spánku, poukazuje štúdia z roku 2016 od americkej zdravotníckej inštitúcie CDC. Títo nevyspatí ľudia pritom nepriamo zvyšujú finančné náklady krajiny o miliardy dolárov, upozorňuje portál Forbes.

Biznis v oblasti spánku rastie. Hodnota odvetvia, ktoré zahŕňa všetko od zariadení na kontrolu nočných zvukov až po lieky na spanie na predpis, sa odhaduje na 30 až 40 miliárd ročne a každým ďalším rokom sa zvyšuje o niekoľko percent, tvrdí britský portál The Guardian.

Od objavu pamäťovej peny ubehli roky, výrobcovia teraz prichádzajú s čoraz inovatívnejšími nápadmi, ako moderným ľuďom uľahčiť zaspávanie. Paradoxne, problém, ktorého hlavnú príčinu mnohí odborníci prisudzujú technologicky presýtenému životnému štýlu, chcú väčšinou riešiť ďalšími technológiami.

„Robot“ na spanie

Jednou z inovácií je napríklad zariadenie Somnox. Somnox pripomína trocha väčšiu bielu fazuľu. Dalo by sa povedať, že je to prvý spánkový robot na svete s falošnými pľúcami, podotýka portál Wired, hoci tvorcovia zariadenie vnímajú skôr ako termostat.

Propagačné materiály píšu, že simuluje dýchacie techniky budhistov. Človek si ho pritlačí na hrudník a podvedome sa prispôsobí dýchaniu robota, až kým nezaspí. Po softvérových aktualizáciách dokáže tiež napodobniť rytmus srdca, prehrávať meditačnú hudbu či audio knihy.

Pomocou bluetooth sa dá prepojiť so smartfónom a prostredníctvom neho zvýšiť či znížiť rýchlosť dýchania či upraviť jeho hĺbku. Ďalšia plánovaná aktualizácia zahŕňa napríklad budík, kde namiesto intenzívneho zvuku bude Somnox prebúdzať pomocou jemného šelestu a pohybu. Zariadenie ponúkajú za cenu 549 dolárov.

Prototyp vyvinuli inžinieri z holandskej univerzity Delft University of Technology v roku 2015, projekt pritom debutoval na Kickstarteri o dva roky neskôr, kde sa snažili vyzbierať 100-tisíc eur. To sa nakoniec podarilo. Podporovatelia dostanú prvé Somnoxy v júli, ďalšie predbežné objednávky na vyše 1 200 kusov vybavia v októbri.

Inteligentné pyžamá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa