Mesto schodov, siedmich pahorkov či moreplavcov. Lisabon, ktorý má množstvo prívlastkov, však svoje čaro neponúka na prvý pohľad. Ak ho aspoň raz navštívite, navždy podľahnete jeho šarmu.

Hore a dolu schodmi

Portugalsko bolo na prelome 15. a 16. storočia svetovou mocnosťou, ktorej odvážni objavitelia a obchodníci priniesli zo sveta nesmierne bohatstvo. Lisabon sa tak stal výkladnou skriňou danej éry a pri prechádzkach jeho ulicami si budete pripadať ako v múzeu pod šírym nebom. Možno tu pozorovať pozostatky maurskej nadvlády, raného stredoveku, prepychu koloniálneho obdobia či prestavby po veľkom zemetrasení v roku 1755, ale aj súčasnú architektúru.

Portugalčania sú hluční a také je aj ich hlavné mesto, ktoré je viac ako ktorékoľvek iné európske hlavné mesto otvorené Atlantiku a rozprestiera sa na siedmich pahorkoch. Na mesto dohliada socha Krista, ktorá je replikou tej slávnejšej v Riu de Janeiro. Od sochy, postavenej v roku 1959, je krásny výhľad na Most 25. apríla nad riekou Tejo, dlhý 2 278 metrov, ktorý nápadne pripomína Golden Gate Bridge v San Franciscu. Nie je to však náhoda. Stavala ho totiž rovnaká firma.

Ten, kto sa rozhodne prejsť si mesto, bude chodiť hore a dolu. Po schodoch, výťahmi, žltými električkami. Najťažšiu a zároveň najodvážnejšiu trasu má električka č. 28, ktorá je už dávno povýšená na turistickú atrakciu. Jazda ňou je zážitkom. Vlečie sa do kopca úzkymi uličkami a človek má občas pocit, že kopec za ďalšou zákrutou už nezvládne. Lenže ona to zvláda desiatky rokov.

Zdroj: 01

Život v centre

Lisabon sa stal hlavným mestom Portugalska v roku 1147. Aj keď sú jeho ulice plné ľudí, nikto sa tu nikam neponáhľa. Stred mesta je plný kaviarničiek, starožitníctiev a divadiel. Námestie Rossio je dodnes miestom stretnutia domácich aj turistov. Stojí tu Národné divadlo, budova bývalej staničnej budovy v manuelskom štýle, ale aj slávny výťah Elevador de Santa Justa. Na jeho vrchu je kaviareň s vyhliadkou. Výťah otvorili v roku 1901, z vnútornej strany je vyzdobený novogotickými ornamentmi a prekonáva výškový rozdiel 32 metrov. Túto elegantnú železnú konštrukciu neprojektoval, ako sa občas tvrdí, Gustave Eiffel, ale Raoul Mesnier du Ponsard.

Ak si chcete užiť nádherné výhľady na mesto, trochu sa prejdite do kopca alebo sa vyvezte električkou na hrad Castelo de Sao Jorge. Na jeho nádvoriach môžete obdivovať kúsky pouličných kúzelníkov. Postavili ho Vizigóti v piatom storočí, Mauri ho v 9. storočí rozšírili. Po roku 1300 sa z tohto miesta stalo sídlo kráľov. Počas víkendov je miestom výletov rodín s deťmi. Ak si teda chcete užiť pokojnú atmosféru, cez víkend sa mu radšej vyhnite. Úzkymi uličkami a schodišťami zídete do najstaršej štvrte Alfama, založenej ešte Feničanmi. Tu sa remeselnícka zručnosť snúbi s drinou rybárskej práce.

Pri prechádzkach mestom objavíte obrovské množstvo fasád vyzdobených viac či menej pestro pomaľovanými „azulejos“. Mnohé z týchto obkladačiek sú dnes špinavé a poškodené, ale často majú obrovskú cenu. Presvedčiť sa o tom môžete aj v mnohých antikvariátoch, kde sa dá na pamiatku kúpiť si aj také, ktoré sú staré niekoľko sto rokov. Len či na ne budete mať...

Pre mesto sú typické kaviarne a reštaurácie s bohatou výzdobou zo zrkadiel a z azulejos. Hudba, ktorá sa z nich najčastejšie ozýva, je fado, čo je tradičný portugalský melancholický spev. Tento vraj podporuje apetít na miestne špeciality a dobré víno. Takou najtypickejšou kaviarňou je Café A Brasileira. Tento tradičný podnik bol založený už v roku 1906 a dlhé roky býval obľúbeným miestom literátov, umelcov a novinárov. Starožitne zariadený interiér stojí za pozornosť. Keďže ide o obľúbené miesto turistov, na stoličku si najskôr budete musieť počkať v rade, no oplatí sa to. Ešte jedna rada: v Portugalsku na čašníkov radšej nepokrikujte. Nie je to tu zvykom a mohlo by sa vám stať, že by vás nikto neobslúžil. A pozor na otravných predavačov, ktorí vám budú ponúkať zaručene pravé okuliare či hodinky.

História v Beléme

Monumentom štvrte Belém je historická veža Torre de Belém, slúžiaca pôvodne ako maják. Bola symbolom návratu pre moreplavcov objaviteľov. Na ich počesť dnes neďaleko stojí moderný Pamätník objaviteľov. Monštruózny, 54 metrov vysoký monument pripomína časy, keď sa Portugalčania dostali medzi objaviteľské veľmoci. Ich námorné a navigačné schopnosti sa odzrkadlili v objavných cestách mnohých slávnych moreplavcov. Medzi najznámejších patria Juraj Moreplavec, Vasco da Gama a Fernao Magalhaes. Pred pamätníkom je dlažba v podobe obrovského kompasu.

Ak ste milovníkom histórie, viac svojho času by ste mali venovať monumentálnemu komplexu kláštora Mosteiro dos Jerónimos, ktorý vybudovali v prvej polovici 16. storočia. Všade tu nájdete stopy manuelského štýlu, čo predstavuje vo výzdobe množstvo povrazov. V kláštornom kostole sú uchované sarkofágy Vasca da Gama a básnika Luísa de Camões. Nachádza sa tu aj pomník kráľa Manuela I. a jeho manželky Márie, nesený slonmi.

Most a Expo ’98

V máji roku 1998 sa v meste konala svetová výstava Expo ’98. Zvolená téma „oceány – dedičstvo budúcnosti“ zároveň pripomínala päťsté výročie od prvej portugalskej objavnej plavby. Autori komplexu António Taurino Mega Ferreira a Vasco Graça Moura dlho netušili, ako osláviť jubilejnú spomienku na Vasca da Gama, ktorý v roku 1498 priplával k brehom Indie. Muži ako miesto budúceho výstaviska vybrali breh rieky Tejo. Stavba je veľkolepá, lenže po skončení výstavy sa riešilo, čo s ňou. No už v roku 1999 sa pre ňu našlo nové využitie. Vznikol tu takzvaný Park národov, ku ktorému pribudli obrie akvárium, vyhliadková veža, lanovka a pavilón virtuálnej reality. Každý rok sem zavíta približne osemnásť miliónov turistov. Neďaleko sa nachádza aj moderná autobusová a vlaková stanica.

Nádherný pohľad sa tu naskytne na most Vasca da Gama. So svojimi dvanástimi kilometrami je najdlhším v Európe a deviatym najdlhším na svete. Zaujímavosťou je, že jeho životnosť je naplánovaná na 120 rokov a bol navrhnutý tak, aby odolával rýchlosti vetra 250 km/h.

Najzápadnejší cíp

Ak ste sa nenasýtili pamätihodnosťami, ktoré ponúka mesto, môžete navštíviť neďaleké mestečko Sintra. Je zaujímavé najmä svojou architektúrou z obdobia romantizmu. V meste sa nachádzal celý rad stavieb islamskej architektúry, avšak po jeho dobytí križiakmi v 12. storočí bola väčšina zničená a boli postavené nové budovy. Veľa z nich stojí dodnes. Keď lord Byron precestoval na začiatku 19. storočia Portugalsko, bol rozladený rušným a hektickým Lisabonom, ale na druhej strane oslavoval Sintru ako „slávny eden“.

Len pár kilometrov od kráľovského mesta je ďalšia atrakcia – Cabo da Roca, najzápadnejší bod kontinentálnej Európy, nádherné útesy na brehoch Atlantiku. Súradnice mysu 38°47“ s.š., 9°30“ z.d. sú vytesané na pamätníku na útese približne 140 metrov nad hladinou oceánu. Nachádza sa tam tiež maják. Básnik Luís de Camões o myse povedal, že je to miesto, kde sa zem končí a more sa začína. Každému, kto prejaví záujem, tu za poplatok vyplnia certifikát, ktorý potvrdzuje, že na najzápadnejšom cípe stál.

Autorka je spolupracovníčka TRENDU.

Foto - Dorota Hudecová