Čo sa vám vybaví, keď sa povie Československo?

Kus môjho života. Znamenalo pre mňa veľmi veľa. I preto o sebe vždy hovorím, že som Európan, ktorý sa narodil v Československu – na Slovensku. Automaticky sa mi vybaví moja mladosť a možnosť stať sa súčasťou kultúrneho fondu aj Čechov.

V čase rozdelenia republiky som sa dokonca objavil na titulke časopisu Mladý svět s namaľovanou zástavou na tvári. Rozdelenie štátu sa ma veľmi dotýkalo. Mal som pocit, že mi niekto berie mladosť a kus môjho života.

Sú si podľa vás Slováci a Česi viac podobní alebo rozdielni?

Všetko je o jednotlivých ľuďoch, a tí sú rovnakí aj rôzni všade na svete. Nerád porovnávam, v živote sa snažím negeneralizovať.

Keby sa v roku 1993 Československo nerozdelilo, dokedy by bolo udržateľné?

Necítim sa fundovaný odpovedať na túto otázku. Pôvodne som však aj ja bol proti rozdeleniu štátu. S odstupom času sa na to pozerám inak. Bolo to dobré, lepšie povedané dôležité najmä pre Slovensko, ktoré sa vďaka tomu začalo jasne profilovať a artikulovať svoje práva. A všetky neopodstatnené pochybnosti o schopnosti samostatne existovať vyvrátilo. Teraz sme Česi aj Slováci znova spolu, opäť nemáme hranice a sme súčasťou veľkého európskeho spoločenstva. A keďže sme si blízki, nič sa nezmenilo.

Masaryk v divadelnej inscenácii Slovákom hovorí, že sa budú musieť naučiť slobode. Naučili sme sa už za tých sto rokov slobode?

Slobode sa

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa