Keď hrajú profíci
Lákadlom pre vyznávačov humoru bolo nepochybne francúzske saxofónové kvarteto Les DéSAXéS z Paríža. To v hudobno-pohybovej show Saxophonissimo s francúzskym šarmom a bez slov dokázalo, že virtuózne hrať hodinu na štyroch saxofóch vôbec nie je nuda. V mixe známych melódií naprieč časom aj priestorom okorenených tanečnými i klaunskými kreáciami dokázalo, že aj špičkoví umelci dokážu robiť špičkový humor...
Slovenským lákadlom bola zábavná francúzska konverzačná komédia Meno – o nečakanom odhalení vzťahov v rodine z dielne agentúry AEON a Štúdia L+S. Diváci v sále kina Akropola videli nielen, čo sa môže stať, keď „vypustíte Gina z fľaše“, ale aj ako herci (Ady Hajdu, Richard Stanke, Lucia Hurajová, Zuzana Mauréry a Kamil Mikulčík) dokážu reagovať na nečakané situácie, ktoré v scenári neboli (poletujúci motýľ na javisku).
Návštevníci festivalu boli nepochybne zvedaví aj na paľbu otázok a poznámok populárneho českého herca v špeciálnej festivalovej Show Jana Krause. Slovnej prestrelke neunikli slovenskí hostia Iveta Radičová, Marián Labuda a Boris Farkaš. Jan Kraus dokázal, že je profesionál a z nezáživných odpovedí dokázal vyloviť toľko humoru, koľko sa len dalo.
Šapitó EURÓPA Zdroj: Milan Debnár
S nadávkami aj bez nich
Milovníci humoru boli určite zvedaví aj na vystúpenie Divadla GUnaGU, ktoré svojim niekedy až príliš šťavnatým jazykom dokážu šokovať aj tých najotrlejších milovníkov vulgarizmov. V hre Milujem svoj mobil (Americká jazda) však ukázali, že vtipný príbeh sa dá uhrať aj bez sprostých slov (s výnimkou jediného, lenže koho by nenaštvalo, keď mu odpadne koleso z voza?).
Tými sa zas nešetrilo v konverzačnej komédii o troch kováčoch, ktorí sa počas vojny ocitli v cudzej dielni (aj posteli) v podaní Divadelného súboru Jána Chalupku mesta Brezno. Na hru sa diváci tešilo aj preto, že v marci ju predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba prerušil. V súvislosti s výrokmi, ktoré v nej odzneli, chcel podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Keby si ju pozrel do konca, pravdepodobne by mal iný názor.
Trio Bomberos Zdroj: Milan Debnár
V súvislosti s tohtoročnými gagmi nemožno nespomenúť legendárne české bábkové Divadlo Drak z Hradca Králové s rozprávkou Všechno lítá, co peří má ale aj Poslední trik Georgese Meliése. Do poslednej sekundy prepracované vystúpenia ukázali, ako pracujú profesionáli aj to, že robiť huor je nesmierne ťažké a vyžaduje dokonalú prípravu. A robiť humor pre (kritické) deti, odchované na televízii a internete, to je priam hrdinský skutok. Na taký sa podujali aj traja hasič z Prahy s hasičskou naháňačkou Bomberos, pri ktorej sa deti bavili a ochotne do šašovín aj zapojili.
Z Česky kvôli deťom prišlo aj divadlo Squadra Sua a Long Vehicle Cirkus s najnovšou rozprávkou na chodúľoch Alenka! A schopnosť (ne)trafiť sa predvedie rodinám s deťmi aj švajčiarsko-izrealské Duo Comic Casa vo svojej Circus Comedy Show. Hudobných fanúšikov isto privábil legendárny český pesničkár Pavol Dobeš či ostrieľaná maďarská Panonia Allstars Ska Orchestra.
Niečo platené, niečo zadarmo
Viac než dve stovky účinkujúcich Kremnických gagov vyplnili tri dni humoru na prasknutie. Nedalo sa vidieť všetko, každý divák sa musel rozhododnúť sám. Na väčšinu predstavení si bolo potrebné zakúpiť lístok (od 4 do 16 eur), čo mnohí aj kritizovali. Pre rozpočet mnohých rodín to nie je najmenšia suma, lenže všetko niečo stojí.
Viac než tridsať vystúpení a akcií však bolo úplne zadarmo, takže dalo sa aj vidieť a súčasne neminúť. Zadarmo sa dalo navštíviť Múzeum gýča, dalo sa vidieť vystúpenie Long Vehicle Cirkusu, vypočuť si autorské čítanie, vidieť a počuť folkových skupín, elektro swingu, pozrieť si v kine Baštrg od Michala Kubovčíka. A na ulici sa osviežiť zadarmo napríklad pivom, ktoré pivovar ponúkal tiež zadarmo...
Vystúpenia zadarmo Zdroj: Milan Debnár
Festivalové ocenenia
Na záver festivalu sa rozdávali, tradične, ocenenia. Najvyššie – Grand Prix a zároveň aj Zlatého gunára v kategórii divadelné inscenácie, kabarety získalo AEON/Štúdio L+S Bratislava za komédiu Meno. V kategórii hudobné produkcie dostalo ocenenie francúzske saxofónové kvarteto Les désaxés Paríž za hudobno-pohybovú show Saxophonissimo.
Ocenenie v kategórii pouličné a pohybové kreácie získali španielski umelci Paki Paya za predstavenie Shake, shake, shake. Divadlo Drak z Hradca Králové si odnieslo ocenenie v kategórii produkcie pre deti. Pavel Matuška (CZ) a Walter Ihring (SK) boli ocenení v kategórii karikatúry a iné recesistické výtvarné diela. V kategórii literárne, žurnalistické diela a umelecký prednes ocenenia získali Siniša Novac (SK) a Peter Podolský (SK).
Autorské čítanie Kristíny Farkašovej na Nádvorí Uličky slávnych nosov Zdroj: Milan Debnár
Cenu Stana Radiča za objav roka získal Michal Kubovčík (SK) za projekt Baštrng. Cenu Trafená hus za niečo, nad čím aj humoristom rozum zastane, udelili iniciátorom, tvorcom a obhajovateľom pamätnej busty Vasiľa Bilaka v obci Krajná Bystrá, „...ktorí si doteraz neuvedomili, že pravda o komunistickej totalite zostane pravdou“. Cenu za celoživotné dielo udelila nominačná komisia Akadémie humoru Mariánovi Labudovi, ktorý bol aj prezidentom Akadémie humoru 2016.
Štefánikovo námestie obsadili diváci Zdroj: Milan Debnár