„Letisko Košice takto dostalo ďalšie dve priame destinácie, ale aj bohatú sieť ďalších, keďže práve Eurowings ako člen skupiny Lufthansa bude mať umožnené využívať codeshare lety tejto spoločnosti. Cestujúci z Košíc takto môžu letieť do celého sveta,“ povedal predstaviteľ letiska Tomáš Jančuš.

Spojenie s Düsseldorfom je výsledkom marcového internetového hlasovania súťaže spoločnosti Eurowings v rámci kampane „Vote and Fly!“, teda „Hlasuj a leť!“. Do tohto mesta sa lieta štyrikrát týždenne s odletom z Košíc v pondelok, stredu, piatok a nedeľu popoludní lietadlom typu Q400 s kapacitou 76 sedadiel.

Linka do Mníchova bude prevádzkovaná dvakrát týždenne, a to v piatok a v nedeľu s odletom z Košíc vo večerných hodinách lietadlom typu Airbus A320 s kapacitou 150 sedadiel.

Ako uviedol výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva letiska Košice Michael Tmej, nové spojenia predstavujú potenciál pre rozvoj cestovného ruchu na celom východnom Slovensko a pre prílev ďalších zahraničných investícií.

„Letecké spojenia pomôžu vláde SR pri získavaní veľkých zahraničných investorov pre východ Slovenska, a tým znižovaní regionálnych rozdielov v rámci krajiny,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD)s tým, že sa zároveň upevňuje aj spolupráca s Nemeckom, ktoré je podľa jeho slov jedným z najdôležitejších partnerov SR.

Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku ide o veľkú príležitosť. „Košický kraj má množstvo miest, ktoré nemeckí turisti obľubujú čím ďalej, tým viac. Som presvedčený, že počet turistov z Nemecka sa ešte zvýši. Je to obrovský ekonomický prínos pre celý región,“ povedal.

Ako hovorí, prinesie to aj obchodné príležitosti. Letecké spojenie Košíc s Nemeckom v minulosti fungovalo prostredníctvom spoločnosť Wizz Air. V máji však zrušila svoju leteckú základňu na košickom letisku, a tým aj linku do Kolína nad Rýnom.