Ako však prebieha kontakt medzi kultúrami a náboženstvami? Ako dokážu obe strany zaobchádzať s rozdielnosťou? Na to sa hneď pri vstupe na hradné nádvorie pýta veľká výstava Islam. Tento víkend ju otvorili na hrade Schallaburg, ktorý stojí na mieste niekdajšieho románskeho hradu z konca jedenásteho storočia neďaleko mesta Melk na brehu Dunaja v spolkovej krajine Horné Rakúsko. Hrad, ktorý už nepatrí nijakému šľachtickému rodu, ale je v správe republiky a každý rok od jari do jesene pritiahne rozsiahlymi celosezónnymi tematickými výstavami aj stotisíc návštevníkov.
Po výstavách o starých Benátkach, Byzancii či Indiánoch vlani pripravili pozoruhodnú výstavu dokumentov Sedemdesiate roky – vtedy bola budúcnosť o živote ľudí i premenách na oboch stranách „železnej opony“ a tento rok lákajú na islam v Rakúsku.
Hľadajú odpoveď, ako u našich susedov prebieha kontakt medzi kultúrami a náboženstvami, ako sa prejavuje v každodennom živote rozdielnosť medzi ľuďmi, ktorí sú občanmi tej istej krajiny, kam môže smerovať vývoj, aké sú očakávania.
Autorom výstavy sa podarilo sústrediť množstvo dokumentov o vývoji moslimskej komunity v krajine za celé storočie, pretože moslimovia prichádzali do Rakúska po celé minulé storočie z Balkánu a po druhej svetovej vojne najmä z Turecka za prácou. Ovplyvnili a spestrili gastronomickú ponuku, viaceré služby, sú radovými robotníkmi, ale i zdravotníkmi i vysokokvalifikovanými lekármi - špecialistami, pracujú v informačných technológiách, sú medzi nimi mimoriadne úspešní podnikatelia, umelci, politici.
Osvojili si nový jazyk, iné, pre nich nové stredoeurópske zvyky, spôsob života, ktoré však – niekto viac, iný menej – konfrontuje s náboženstvom, morálkou, odlišnými spoločenskými zvykmi, kultúrou i sviatkami národov, z ktorých pochádzajú.
Žijú vedľa seba, ale aj spolu, viacerí uzatvárajú aj rodinné zväzky, miznú staré hranice, vytvárajú sa však aj nové, niektorých táto blízkosť irituje, iní z nej na oboch stranách ťažia a výstava chce vystopovať, ako sa vyvíjajú rozpory, skúšky tolerancie i sila predsudkov na oboch stranách, schopnosť predchádzať konfliktom.
Vlaňajšia aj tohoročná výstava nie je len prehliadkou exponátov na paneloch a vo vitrínach, ale aj miestom neformálnych debatných krúžkov, konfrontácií názorov, individuálnych životných skúseností. Hrad Schallaburg je od slovenských hraníc dve hodiny cesty autom a malebná podunajská krajina, jej pamiatky, kultúra, gastronómia i vínko lákajú čoraz viac našich, najmä víkendových výletníkov.
Medzi zastávkami na tejto ceste sa vyplatí aj výstava o islame. Napríklad aj preto, že ľudí, ktorí majú pôvod či rodičov z islamských krajín či regiónov, je v Rakúsku nepomerne viac než na Slovensku. Vyplatí sa spoznávať aj viac chápať tamojšiu realitu a poučiť sa z nej. Usporiadatelia výstavy, ktorá je otvorená do 5. novembra, pripravili prospekt o nej aj v slovenčine.
Na hrade Schallaburg Zdroj: Schallaburg.at