Ešte v 90. rokoch a počas prvej dekády tretieho tisícročia bol tento žáner komédií zlatou baňou pre hollywoodske štúdiá. Odvtedy sa objavujú už len sporadicky. Biznis Hollywoodu sa zmenil. Vznikajú skôr lacnejšie romantické drámy bez výraznejšej hollywoodskej celebrity, prípadne úspech najmä na americkom trhu zaručujú muzikály ako La La Land.
Či hovoríme o romantických alebo neromantických komédiách, faktom je, že sú na prudkom ústupe. Naopak, voľné pokračovanie overených titulov, prípadne adaptácií kníh, sú na vzostupe. Príkladom je tohtoročný remake Muž na skúšku (originál z roku 1987 s Goldie Hawnovou a Kurtom Russelom), prípadne snímka Dieťa Bridget Jonesovej, ktorá pred dvoma rokmi celosvetovo zarobila 212 miliónov dolárov.
Fenomén Crazy Rich Asian
Téma komédií (najmä romantických) sa opäť dostala na stôl v uplynulých dňoch. Do kín prišla romantická komédia Crazy Rich Asian, ktorá zvalcovala americký trh.
Ide o jeden z prekvapivých letných hitov (premiéra u nás ešte nebola stanovená). Film v priebehu piatich dní zarobil slušných 34 miliónov dolárov, z toho 25 miliónov za minulý víkend.
Je pravdepodobné, že len v USA film prelomí stomiliónovú hranicu. A keďže ide o prvý film za posledných 25 rokov, kde si zahrali len herci z ázijskej komunity (naposledy bol takýto film v roku 1993, volal sa The Joy Luck Club), slušné zárobky sa očakávajú aj v Ázii.
Ide o žáner v štýle Sex v meste, kde nie sú až tak dôležité dialógy ale skôr vizuálna stránka filmu, márnotratný luxus a pohľad do sveta boháčov.
„Kinematografia je veľkým tlakom na akýkoľvek film, ale najmä na romantické komédie. Je to žáner, ktorý bol uplynulých desať rokov považovaný za menej umelecky dôležitý ako drámy alebo veľkorozpočtové akčné filmy,“ píše portál Vox.
Aj v Crazy Richa Asians ide o zbližovanie dvoch romantických postáv z rôznych spoločenských vrstiev. Námet je síce vykradnutý z mnohých romantických filmov, vrátane Pretty Woman či The Prince and Me, ale to, čo film obohacuje, je cudzie prostredie – obrazne aj doslova.
Rachel Chu, čínsko-americká profesorka ekonomiky NYU, sa rozhodne stráviť jarné prázdniny s priateľom Nickom Youngom, ktorý sa chystá domov do Singapuru ako svedok na svadbe. A mladá žena zistí, že rodina jej priateľa patrí k najbohatším v krajine...
Úspech tohto filmu sa dal čiastočne očakávať, keďže filmové štúdio spracovalo známy rovnomerný román od Kevina Kwana. Len počas prvých päť dní od premiéry sa predalo v USA 3,8 milióna lístkov.
Lepšie sa v posledných rokoch darilo len filmu Trainwreck (Vykoľajená) s komičkou Amy Schumer z roku 2015, kde sa za rovnaký čas predalo 4,6 milióna lístkov a celkovo 13,4 milióna. Bol to zatiaľ posledný romantický film, ktorý zarobil viac ako 100 miliónov dolárov.
Film Crazy Rich Asian tak môže byť vzorom, ktorý môže rozpútať renesanciu žánru „rom com“, ktorý zrejme ešte nevymrel a má potenciál.
Komédie i drámy idú dole vodou
V posledných rokoch sa s romantickými komédiami zviezli nadol aj klasické „dospelácke“ komédie. Päť najúspešnejších komédii pre dospelých dosiahlo
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?