V Keni sa nedostáva bankoviek v hodnote 100 a 200 šilingov, pretože nimi politici pred blížiacimi sa voľbami podplácajú voličov, povedal kenský minister vnútra Fred Matiang'i, ktorého citovala agentúra AFP. V Keni sa budú 9. augusta konať prezidentské a parlamentné voľby.

Podplácanie voličov

,,Je vidieť ľudí s taškami plnými peňazí a rady ľudí, ktorým dotyční dávajú 200 kenských šilingov. Ľudia nechodia do práce. Postávajú pri cestách, aby niečo dostali od tých, čo perú peniaze," povedal Matiang'i.

Podľa neho hrozí, že pokiaľ bude kandidátom umožnené získať mandát vďaka úplatkom, zasadnú v budúcom parlamente zločinci zapojení do hospodárskej trestnej činnosti.

Pranie špinavých peňazí

Minister hovoril na schôdzke venovanej praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Podľa neho predvolebné podplácanie voličov podrýva snahu riešiť korupciu a ľudia zapojení do prania špinavých peňazí môžu získať vplyv na politiku a na tvorbu zákonov, ktoré budú chcieť upraviť tak, aby ich chránili.

Podľa stanice BBC sprevádzajú predvolebnú kampaň v Keni okázalé zhromaždenia vyvolávajúce otázky okolo zdrojov ich financovania. Politici zamietli návrh, ktorý mal obmedziť výdavky v prezidentskej kampani.

Hlavná trestná činnosť

V stredu vyšla v Keni správa, podľa ktorej sú podvody a falšovanie bankoviek hlavnou finančnou trestnou činnosťou v krajine. Priemerná mesačná mzda v Keni je 147 000 kenských šilingov.

Ďalšie dôležité správy