Lacnejšie stravovanie ponúka aj Bulharsko, naopak, výrazne drahšie potraviny nájdu dovolenkári v Taliansku, Grécku a napriek miernemu medziročnému zlacneniu aj v Chorvátsku. „Najmenšie rozdiely na cenovkách potravín v obchodoch by mali Slováci pocítiť v ich najobľúbenejšej prímorskej dovolenkovej destinácii – v Chorvátsku, kde sú v priemere len o necelé štyri percentá vyššie ako v našej ekonomike,“ upozornila na to analytička družstva Eva Sadovská.

S vyššími cenami potravín, a to o 13,9 percenta, musia dovolenkári počítať v Grécku, kde ich môžu prekvapiť ceny pečiva, mlieka či vajec, ktoré sú o tretinu vyššie ako na Slovensku. Ešte väčšie rozdiely v cenách potravín má v súčasnosti Taliansko, kde je napríklad cena mäsa o polovicu vyššia ako na domácich pultoch. V priemere je cena potravín v Taliansku vyššia o 22 percent.

Naopak, v prípade všetkých slovenských susedov je nákup potravín na dovolenke lacnejší ako doma. „V Maďarsku a v Českej republike zaplatíme za potraviny v priemere o desatinu menej a v Poľsku dokonca až o 26,5 percenta menej ako doma. O 19 percent sú lacnejšie potraviny aj v Bulharsku," spresnila E. Sadovská.

Najväčšie výkyvy cien oproti vlaňajšku sú viditeľné pri ovocí a zelenine. Zelenina totiž zdražela vo väčšine analyzovaných dovolenkových destinácií o desiatky percent. Výnimkou je iba Chorvátsko, kde je aj aktuálne zelenina lacnejšia o 2,2 percenta ako vlani. Naopak, nižšie ceny ako pred rokom sú evidované takmer vo všetkých destináciách v prípade ovocia. Výnimkou sú iba Bulharsko a Maďarsko. Aj v týchto krajinách však zdraželo ovocie iba o niekoľko desatín percenta.

Ceny potravín podľa májových údajov Eurostatu rástli takmer v celej Európe, no v štátoch s lacnejšími potravinami o niečo viac. Zatiaľ čo v Česku medziročne vzrástli ceny potravín o 3,1 percenta a na Slovensku o 4,2 percenta, ešte výraznejšie tempo rastu zaznamenal Eurostat v Poľsku a Maďarsku s nárastom cien potravín o 5,3 a 5,4 percenta a v Bulharsku s medziročným rastom o 5,8 percenta.

V Taliansku a Grécku je nárast cien najmenej viditeľný, keď cenovky potravín na pultoch ich obchodov sú vyššie ako vlani iba o 0,5 a 0,4 percenta. „Zrejme dobrou správou pre Slovákov dovolenkujúcich v Chorvátsku je fakt, že ceny potravín sú podľa najaktuálnejších štatistík v tejto krajine nižšie ako vlani o 0,6 percenta," dodala E. Sadovská.