Podľa biológov môže tento doteraz takmer nevídaný jav súvisieť so zvyšovaním teploty oceánov. Miestnym ľuďom to síce trochu komplikuje slnenie na piesku, niektorí však červenú inváziu uvítali ako spestrenie jedálnička.

Malé červené kraby druhu Pleuroncodes planipes zaplavili pláže južne od Los Angeles. Neprehliadnuteľné sú v týchto dňoch na viac ako stokilometrovom páse pobrežia od okresu Orange až k San Diegu. Dva až osem centimetrov dlhé kôrovce nie sú pre ľuďí nebezpečné a prekvapení Kalifornčania ich berú skôr ako úchvatné prírodné divadlo.

„Vyliezli na breh a boli živí. A potom zrazu neboli,“ opísal podľa denníka Los Angeles Times svoje stretnutie s krabmi člen pobrežnej stráže na pláži Huntington Beach Michael Beurlein. Podobný úkaz vraj nevidel za celých 34 rokov, čo tu žije.

Podľa biológov pre kraby „vylodenie sa“ na breh väčšinou znamená koniec životného cyklu, niektoré však môžu zamieriť späť do mora. Tak masívna invázia je ale úplne bezprecedentná a vedci tvrdia, že môže súvisieť s rastúcou teplotou oceánu.

Sama o sebe však krabia záplava nemusí byť pre ekosystém čisto negatívnym javom. „Môže to vyzerať ako čierny deň pre červené kraby, ale je to zároveň veľká chvíľa pre pobrežné vtáctvo, ktoré ich potrebuje (ako potravu) pre prežitie. Tak pracuje ekosystém,“ povedal znalec morskej fauny Jeremy Frimond z miestneho centra pre ochranu oceánu.

Ochutnať červené kraby sa pri tejto výnimočnej príležitosti rozhodli okrem vtákov aj miestni ľudia. Podľa tých, ktorí ich už mali na tanieri, sú vraj veľmi slané.