Izraelská firma Watergen vyvinula technologický postup, ktorý dokáže vyrobiť čerstvú pitnú vodu z obyčajného vzduchu, tvrdí denník Jerusalem Post. Firma chce ponúknuť obnoviteľné a energeticky nenáročné riešenie nedostatku čistej vody viac ako dvom miliardám ľudí na planéte, ktorí vo svojich krajinách nemajú prístup k bezpečnej vode.

Watergen nedávno darovala svoj nový systém vládam Brazílie, Vietnamu a Indie. Pomáhala tiež pri vlaňajších požiaroch v Kalifornii a dodala pitnú vodu obyvateľom Texasu a Floridy po katastrofe, ktorú tam spôsobili hurikány Harvey a Irma. „Naším cieľom je zachraňovať a zlepšovať životy ľudí na celom svete,“ hovorí predseda správnej rady Michael Mirikašvili.

Ako to funguje? Ventilátor nasaje vzduch z atmosféry do atmosférického generátora vody. V ňom ho filtre vyčistia, odstránia prach a špinu. Čistý vzduch prejde procesom tepelnej výmeny a ochladenia, pričom kondenzáciou sa vyrobí voda. Tá sa znova prefiltruje a vyčistí.

Nielen príroda ale aj mestské scenérie

Fínsko je najšťastnejšou krajinou na svete. Severania si držia prvé miesto v rebríčku už druhýkrát za sebou. Tradične sa na popredných priečkach objavujú aj ich škandinávski susedia Dánsko, Nórsko a Island. Slováci sú podľa štúdie World Happiness Report 2019 na 38. mieste, oproti vlaňajšku sme si polepšili o jedno miesto. Najviac smútku prevláda v Afganistane, Stredoafrickej republike a Južnom Sudáne. Nečudo.

Lenže, čo by ste mohli pre vlastné šťastie urobiť vy? Podľa jednej štúdie si šťastie „boostujete“ tým, že sa obklopíte krásnymi destináciami. Výskum naznačil, že príroda a šťastie človeka sú prepojené nádoby a že život v prostredí bohatom na prírodu môže zlepšiť zdravie a spokojnosť so životom.

Najnovšia však vedci prišli na to, že aj mestské časti, ktoré sú vizuálne krásne, majú parky, upravené chodníky a výhľady na prírodu, môžu pomôcť k tomu, že sa budete cítiť 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa