Slovenské cestovné kancelárie a dovolenkárov, ktorí s nimi cestovali, zasiahlo uzatvorenie leteckého priestoru v Európe v minulých dňoch väčšinou okrajovo. Početnejšie skupiny klientov, ktorí neodleteli z Bratislavy alebo sa nevrátili načas, mali najväčšie slovenské cestovky Satur a Kartago Tours len v Egypte.
Podľa šéfky marketingu CK Satur Márie Gallovej, odletový deň do Egypta majú v nedeľu. Keďže bratislavské letisko začalo fungovať v pondelok poobede, charter s turistami, meškal jeden deň. Z Egypta doviezol a na dovolenku odviezol približne 180 ľudí. Zrušenie letov pocítilo ešte niekoľko desiatok klientov zo Slovenska, ktorí leteli so zahraničnými cestovnými kanceláriami z Viedne alebo z Prahy.
Tretia najväčšia cestovná kancelária Hydrotour nijakých klientov v zahraničí momentálne nemá. Problémy na letiskách zo slovenských cestoviek pocítila najmä Bubo Travel.
„Vzhľadom na to, že v priebehu apríla nám odchádzajú desiatky zájazdov, zatvorený vzdušný priestor od štvrtkového večera ovplyvnil cestu mnohých našich skupín a firemných zájazdov. Skupinám prichádzajúcim zo Singapuru cez Istanbul a Dubaj sa nám v sobotu v noci podarilo zabezpečiť náhradný let na najbližšie otvorené letisko k Slovensku, do Ríma, z Havany zase leteli do Bordeaux. Každým dňom nám ale rapídne pribúdajú ľudia na letiskách vonku, ktorým končia zájazdy po celom svete,“ hovorí Ľuboš Fellner z CK Bubo. Niekoľko zájazdov naplánovaných na tieto dni však museli kvôli chaosu v leteckej preprave zrušiť.
Zrušiť alebo prebukovať
V Česku sa podľa správy ČTK dotklo zastavenie leteckej prevádzky asi 5-tisíc klientov cestovných kancelárií. Z Nemecka je podľa medializovaných informácií v zahraničí 100-tisíc dovolenkárov. Tých, ktorí už mali priletieť domov, privážali doteraz na najbližšie otvorené letiská (napríklad Rím, od pondelka aj Viedeň) a odtiaľ ich odvážali autobusmi. Najviac turistov uviazlo na Kanárskych ostrovoch.
Najväčšie nemecké cestovné kancelárie, TUI a Thomas Cook AG, ktoré majú pobočky aj na Slovensku, zrušili do utorka obeda všetky svoje odlety. Pre ľudí, ktorí mali v termíne, keď boli lety zrušené, kúpené zájazdy a neodcestovali, to znamená, že cestovné kancelárie s nimi zrušili zmluvy a peniaze dostanú naspäť. Alebo si môžu dovolenku bezplatne presunúť na iný termín v rámci letnej sezóny.
Miliónové straty
O ľudí, ktorí zostali kvôli zastaveniu leteckej premávky v letoviskách, sa starajú a náklady znášajú cestovné kancelárie. Hoci, ak ide o zásah vyššej moci ako v tomto prípade, nie je to ich povinnosť. Povinnosťou cestovnej kancelárie je dopraviť klientov na miesto odkiaľ na zájazd odcestovali. Noc, či dve navyše v hoteli by klientom nemusela preplácať. V týchto dňoch cestovné kancelárie väčšinou ale znášajú náklady na predĺžené pobyty sami. „Proti takejto udalosti sa nedá poistiť, riešilo by sa to od prípadu k prípadu. Teraz sme náklady za predĺženie pobytu riešili vo vlastnej réžii,“ hovorí M. Gallová.
Najväčšiu svetovú cestovnú kanceláriu, britskú TUI Travel Plc, ktorá je dcérou nemeckej TUI stálo zastavenie prevádzky letísk denne podľa zverejnených informácií 5,7 až 6,8 milióna eur. Do pondelka to bolo cca 22 miliónov euro. V zahraničí zostalo 100-tisíc jej klientov.
„Toto je horšie než kríza. Je to najhoršia situácia v letectve od II. svetovej vojny a najhoršia situácia od nášho vzniku pred 18 rokmi. Poisťovne odmietajú preplatiť čo len cent. Aerolinkám pomôžu vlády, nám nepomôže nikto,“ hovorí Ľ. Fellner z CK Bubo.
Ako to vyzerá v praxi
Ľuboš Fellner, CK Bubo
Napriek tomu, že letisko Viedeň je oficiálne otvorené a slovenské médiá hlásia, že situácia sa upravuje, opak je pravdou. 90% letov z Viedne bolo ešte v pondelok zrušených. Dnes v utorok stále nelietajú lietadlá do Londýna. Osobne som v pondelok neodletel. Verím, že postupne k večeru bude odlietavať viac letov, zatiaľ však správa, že z Viedne odletíte, nie je pravdivá. Nemá nič spoločné s praxou. Ak neletíte do Minska, tak neodletíte. Práve nám v Bangkoku do lietadla nepustili skupinku klientov s platnou letenkou na let do Viedne. Lietadlo poletí, ale berie cestujúcich z piatka. Letecká spoločnosť im zaplatí prvú noc, ak budú čakať dlhšie, majú smolu. To je realita.
Je síce pekné, že dostanete číslo na leteckú spoločnosť, ale na to číslo sa nedovoláte. Je tiež fajn, ak Vám niekto dá kontakt na rezerváciu vlakových lístkov, či Vás dopraví na stanicu do Bordeaux, odkiaľ doletel let s našimi klientmi z Havany. Všetky vlaky sú najbližší týždeň ale totálne preplnené a miesto nenájdete. To je realita. Jediná šanca je poslať do Bordeaux vlastný autobus.
Veľké európske letové uzly sú prakticky zatvorené naďalej. A keď ich dnes otvárajú (Frankfurt je otvorený, ale Lufthansa prakticky nelieta a podobne je to aj inde), bude trvať ešte týždne kým sa urovná tento chaos.
Foto na titulke - SITA/AP