O tom, že je nadpriemerne inteligentný, zistil až po Nežnej revolúcii. Výškou svojho IQ sa zbytočne nechváli, pretože vtedy sa k nemu ľudia správajú prirodzenejšie. Je to pokojne pôsobiaci pán, ktorý na jednej strane neplytvá slovami, no o konkrétnych témach sa vie zoširoka rozrozprávať. Pripomína studnicu náhodných encyklopedických faktov.

V rozhovore sa dočítate:

  • ako sa mení správanie ľudí, keď zistia, že sa rozprávajú s človekom s vysokým IQ
  • ako môže inteligencia v bežnom živote prekážať
  • s akými predsudkami sa inteligentní ľudia často stretávajú

Považujete sa za múdreho človeka?

Závisí to od toho, čo považujete za definíciu múdrej osoby a ako si ju každý zadefinuje. Ak za múdrosť považujete študovaného človeka, ktorý toho najviac vie, má veľa vedomostí a pozná naspamäť telefónny zoznam, taký nie som.

Inteligencia je schopnosť spájať rôzne veci, syntetizovať a rýchlo dospieť k výsledku či k vyriešeniu problému. Pre mňa je múdrosť skôr nabranie vedomostí a životných skúseností. Myslím si, že múdry človek nemusí mať nevyhnutne vysoké IQ. Okrem toho mám pocit, že čím toho viac viem, tým toho viac neviem. S každým novým poznatkom si uvedomujem, koľko poznatkov ešte stále neovládam.

Rád filozofujete?

Áno, nad všeličím. Naposledy som sa so synom rozprával o globálnom otepľovaní. On zdieľa ten mainstreamový názor okolo aktivistky Grety Thunbergovej, že za tým stojí najmä ľudské znečisťovanie plastom a podobne. Snažil som sa mu vysvetliť môj názor, že globálne otepľovanie je zapríčinené hlavne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa