Prečo tam? Pretože toto mesto sa stalo v kávičkárskej a baristickej komunite známe. Na pomerne malom priestore vzniklo hneď niekoľko zaujímavých podnikov so špičkovou ponukou, ktorá sleduje najnovšie trendy v sortimente káv aj spôsoby prípravy.  Niektorí Trnavu dokonca považujú za „hlavné“ mesto kávičkárov na Slovensku. Mnohé z kaviarní si pečú aj vlastné zákusky a okrem toho v meste nájdete aj cukrárne so zaujímavou ponukou.

Vybrali a vyskúšali sme preto tie najzaujímavejšie – podľa odporúčaní znalcov miestnej kaviarenskej a cukrárenskej scény. Ak sa v Trnave ocitne návštevník z Bratislavy, je okrem kvality a ponuky očarený aj ďalšou vecou – ceny sú väčšinou o tretinu a niekde aj o polovicu nižšie, ako v porovnateľných bratislavských podnikoch.

Kaviareň Thalmeier

Trnava - Thalmeier interier Zdroj: Thalmeier

Nedá sa nezačať priekopníkom kaviarenskej kultúry v meste, kaviarňou, ktorá vznikla v roku 2011 a o päť rokov ju rozšírili. Ponúka espresso aj filter, pre menej znalých je v jedálnom lístku aj popis a vysvetlenie, pečú si vlastné koláče a až o 14.00 sa sem dá prísť na raňajky, alebo brunch. My sme si dali Kráľovské za 5,90 a boli naozaj kráľovské, nahradili nám výdatný obed.