Keď Francúzsko v roku 1998 porazilo na Majstrovstvách sveta Brazíliu 3:0, Kylian Mbappé ešte nebol na svete. Dnes patrí medzi najväčšie hviezdy Francúzska. Vo veku 19 rokov sa mu podarilo dať dva góly v jednom zápase na majstrovstvách sveta, čo naposledy ako tínedžer dokázal pred 60 rokmi vtedy 16-ročný Brazílčan Pelé.

V zápase proti Argentíne K. Mbappé deptal svojou rýchlosťou argentínsku obranu. To nie je zlé na syna imigrantov. Jeho otec sa narodil v Kamerune a jeho matka pochádza z Alžírska. Vyrástol na predmestí Paríža a obdivoval Cristiana Ronalda.

Kým mladý futbalista je obrovský talent, jeho pôvod nie je vo francúzskej reprezentácii ojedinelý. Až 17 z 23 francúzskych futbalistov na súpiske tento rok sú potomkami prvej generácie imigrantov. Samuel Umtiti je pôvodom z Kamerunu, N'Golo Kant z Mali, Blaise Matuidi má angolský pôvod, Paul Pogba je z Guiney, Nabil Fekir je alžírskeho pôvodu. 

V utorňajšom semifinále proti sebe nastúpili Francúzi a Belgičania, ktorí svojím štýlom predvádzajú famóznu hru. Úspešnosť belgického či francúzskeho tímu súvisí s výrazným zapojením hráčov, ktorí pochádzajú z prisťahovaleckých rodín. Stúpenci krajnej pravice nesmú zabúdať, že sú to imigranti alebo potomkovia imigrantov, ktorí robia z Francúzska a Belgicka to, čím vo futbale momentálne sú.

Chudoba, ktorá motivuje

Až desať belgických futbalistov má svojich rodičov zo zahraničia, predovšetkým z Afriky. To prináša mnohé výhody. Chlapci majú 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa