„Francúzsko zostalo v roku 2018 poprednou destináciou,“ uviedol vo vyhlásení vládny výbor pre cestovný ruch. Celkovo 89,4 milióna návštevníkov predstavuje trojpercentný nárast oproti roku 2017, pričom Francúzsko sa usiluje prilákať v roku 2020 až 100 miliónov zahraničných turistov.
Najväčší nárast zaznamenala krajina u ázijských návštevníkov (o 7,4 percenta oproti minulému roku), hoci Európania stále tvoria hlavnú časť zahraničných turistov vo Francúzsku - ide o 79 percent z celkového množstva turistov.
Štatistický úrad Insee už naznačil ďalší rekordný rok pre cestovný ruch, tvrdiac, že v roku 2018 bolo zaznamenaných 438,2 milióna nocí strávených v hoteloch, kempingoch a hosteloch, čo je oproti predchádzajúcemu roku zvýšenie o deväť miliónov.
Táto bilancia pritom neobsahuje čísla z platforiem ako Airbnb, ktorá má iba v Paríži 65-tisíc zaregistrovaných bytov. Minuté peniaze turistov sa taktiež zvýšili a oproti vlaňajšku narástli o päť percent na 56,2 milióna eur, uviedla vláda.
Výrazný rozmach zaznamenal tiež obchodný cestovný ruch, pričom Paríž hostil 212 medzinárodných konferencií. Činitelia sa obávali, že týždňové protesty žltých viest v Paríži a ďalších veľkých mestách zastavia stabilný vzostup turizmu, ktorý sa stal významným prispievateľom do ekonomiky Francúzska.
Sobotňajšie demonštrácie sa od vlaňajšieho novembra často zvrhli na pouličné nepokoje a prudké zrážky medzi poriadkovými silami a demonštrantami, pričom zábery z týchto udalostí prinášali médiá z celého sveta.