Na mnohých miestach sa totiž miestni sťažujú na obmedzenia, ktoré im turisti spôsobujú - od neporiadku, cez nedostatok parkovacích miest až po vyššie ceny nájomného. Vlani kvôli tomu vypukli početné protesty napríklad v Barcelone, na Mallorce či v San Sebastiáne.
Na Baleároch kvôli vysokému počtu turistov miestne úrady predvlani zaviedli takzvanú ekologickú daň (turistický poplatok v cenách za ubytovanie), ktorej výšku tento rok zdvojnásobili. Peniaze chce regionálna vláda investovať do ochrany životného prostredia a do obnovy turistických zón.
V niektorých mestách kvôli turistom spoplatňujú predtým bezplatné pamiatky. Napríklad v Barcelone začali pred niekoľkými rokmi vyberať vstup do časti Parku Güell, ktorý pred viac ako 100 rokmi navrhol ako záhradné mesto architekt Antoni Gaudí.
Bezprostredne po zavedení vstupného sa tam počet turistov výrazne znížil, táto pamiatka UNESCO ale stále patrí k najnavštevovanejším miestam v katalánskej metropole.
Od vlaňajška reguluje návštevnosť starého mesta chorvátsky Dubrovník, ktorý v centre inštaloval kamery a v prípade potreby obmedzuje vstup turistov do starého mesta, ktorý je platený. Radnica krok zdôvodnila tým, že kvôli záplave turistov je ohrozený status pamiatky svetového dedičstva UNESCO.
Po obmedzení prílevu turistov dlho volá aj vedenie talianskeho ostrova Capri, ktorý má okolo 12-tisíc obyvateľov a každoročne ho navštívia štyri milióny turistov.
Starosta Giovanni de Martino vidí ako jednu z možností zmenu cestovného poriadku trajektov, ktoré by podľa neho neprichádzali tak často. To ale nie je v kompetencii radnice.
O reguláciu počtu turistov sa už mnoho rokov diskutuje v talianskych Benátkach. Toto romantické mesto denne navštívi až 100-tisíc ľudí a v čase tradičného karnevalu začiatkom roka ešte viac.
Vlani starosta navrhol regulovať vstup na Námestie svätého Marka či do niektorých najfrekventovanejších uličiek semaformi, čo ale zatiaľ nepresadil. Tento rok v apríli inštalovalo mesto na dvoch miestach dočasné turnikety, ktoré majú odkloniť turistov na iné trasy, ak ich bude v danom mieste príliš veľa.
Pri stále viac pamiatkach je nutné kúpiť vstupenku dlho dopredu, pretože majú obmedzenú dennú kapacitu návštevnosti. K nim patrí aj pevnosť Alhambra v juhošpanielskej Granade, ktorá je turistami najviac vyhľadávanou pamiatkou v krajine. V roku 2016 ju navštívilo 2,6 milióna ľudí.
Včasná registrácia je potrebná tiež pre vstup na rozprávkovú pláž v Galícii na severozápade Španielska. Playa de Las Catedrales (Pláž katedrál) v provincii Lugo dostala názov podľa útesov a jaskynných útvarov. V roku 2015 ju regionálna vláda vyhlásila za prírodnú pamiatku a obmedzila na ňu vstup.
Kvôli ochrane prírody obmedzujú v lete napríklad aj prístup áut do priesmyku Passo Sella v talianskych Dolomitoch, ktorý je s nadmorskou výškou 2 240 metrov najvyšším priesmykom v krajine dosiahnuteľným verejnou cestou.
Mimo európskeho kontinentu zvolili radikálne riešenie na Filipínach. V apríli tam na pol roka pre nerezidentov z ekologických dôvodov úplne uzavreli ostrov Boracay, ktorý vlani navštívili asi dva milióny turistov.